Seoski turizam u Srbiji privlačan i za mlade

01. Februar 2016
Ilustracija, foto: pixabay
Ilustracija, foto: pixabay

Marija Labović, v.d. direktora Turističke organizacije Srbije (TOS), kaže da je potencijal domaćeg ruralnog turizma veliki, a da TOS kroz velike promotivne kampanje predstavlja manje poznate destinacije. U promociji seoskog turizma učestvuje i organizacija "Srbija za mlade", koja i na selu pronalazi ono što mlade zanima.

Petar Slavković iz organizacije "Srbija za mlade" kaže da, kada je ruralni turizam u pitanju, i domaći i strani gosti uživaju u organskoj hrani, pešačenju, obilasku planina, reka i jezera u blizini seoskih domaćinstava. On mlade turiste deli u dve grupe, a kako kaže, obe pronalaze nešto za sebe na selu.

- Jedna grupa su parovi, koji traže nešto romantičnije, mir i tišinu. Druga grupa su mladi koji bi da se zabave, upoznaju druge mlade ljude, i pri tom upoznaju kulturni i istorijski sadržaj koji se u okolini nalazi - objašnjava Petar.

Prema podacima njegove organizacije, najatraktivnije destinacije za mlade turiste u Srbiji, osim Beograda i Novog Sada, su planine Tara i Zlatibor, kao i Đavolja varoš.

- Ono što mladi vole, a što je zanimljivo i poželjno za turizam, je podela informacija na društvenim mrežama. Tako učestvuju u promociji destinacija koje nemaju mnogo novca i velike kapacitete da izađu u javnost i reklamiraju se - kaže Petar.

To potvrđuje i mladi Brazilac Tijago Fereiro, koordinator za međunarodnu saradnju udruženja "Srbija za mlade", koji na tečnom srpskom jeziku objašnjava kako je došlo do toga da promoviše Srbiju među svojim sunarodnicima.

- Tokom mog prvog dolaska putovao sam van Beograda i upoznao se sa planinama i prelepim krajevima. Mislio sam da je to jedno od najboljih putovanja u mom životu. Kada sam se vratio u Brazil hteo sam da promovišem Srbiju i promenim imidž koji ima. Već pet godina se bavim promocijom Srbije Brazilcima i svi su bili oduševljeni. Svi su se zaljubili u Srbiju, a niko nikada nije znao da objasni zašto su se zaljubili - objašnjava Tijago i dodaje da u svakom delu Srbije postoji nešto čarobno.

Da bi turisti, i domaći i strani, uživali u lepotama seoskih domaćinstava i uspeli da priđu planinama, rekama i jezerima, neophodna je adekvatna putna struktura, koja je u mnogim delovima zemlje u veoma lošem stanju. Marija Labović kaže da vlada ulaže i da će nastaviti da ulaže, kako bi se turizam što više razvio.

- Vlada Srbije od prošle godine izdvaja značajna sredstva u razvoj turizma, koji vidimo kao jednu od prioritetnih grana privrede. Ulaganja u infrastrukturu će se povećati, što će doprineti da se unapredi turizam - kaže Labović.

Smeštaj na Zlatiboru, Tari, Golji, Fruškoj gori i drugim zanimljvim destinacijama veoma je raznolik i iz godine u godinu sve brojniji.

Izvor: N1

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Avio-kompanija u kojoj patike postaju deo uniforme
26. April 2024
Počev od 6. maja, holandski avio-prevoznik KLM Royal Dutch Airlines dozvoljava svojim...
Turizam
Zlatibor dobija rekreaciono jezero
26. April 2024
Opština Čajetina raspisala je tender za izradu generalnog projekta, idejnog...
Turizam
Putovanje kroz TourismTech: Nove tehnologije u hotelijerstvu i turizmu
23. April 2024
U ponedeljak, 22.04.2024. na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji,...
Turizam
Egejska regija Turske: Raj za sladokusce i ljubitelje vina
19. April 2024
Kada kažemo maslinovo ulje, morski plodovi i vina raskošnog ukusa, najčešće...