Kulturna baština Srbije najinteresantnija turistima

24. Jul 2018

Očuvanje kulturne baštine i ulaganje u kulturne i istorijske znamenitosti, tesno su povezani sa turizmom u Srbiji. Anketa Turističke ogranizacije Srbije pokazuje da baš kulturna baština u našu zemlju privlači 65% turista. Za restauracije tvrđava i muzeja teško bismo izdvojili milione evra da nije pretpristupnih fondova Evropske unije, a u pisanju projekata sve smo veštiji.

Još je pod skelama Momčilov grad, jedna od najlepših srpskih tvrđava. Kroz prekograničnu saradnju, iz pretpristupnih fondova Evropske unije, u njenu rekonstrukciju slilo se više od 400.000 evra, što je značajno za ceo Pirotski kraj.

- To je jedan od simbola našeg grada. Dugo godina je bila tvrđava zapostavljena, vratili smo joj stari sjaj - ističe Vladan Vasić, gradonačelnik Pirota.

Evropska unija u Srbiji podržava oblast kulture ne samo kroz prekograničnu saradnju, već i programom podrške kulturi i civilnom društvu, kao i Programom "Evropa za građane i građanke" i tako finansira obnovu mnogobrojnih spomenika kulture.

- Lepenski vir, Viminacijum, Feliks Romulijana, sve posećenije su naše tvrđave. Tu bih na prvom mestu izdvojila Golubačku tvrđavu, ali privodi se kraju i restauracija Ramske tvrđave, Tvrđave Bač. Svi lokaliteti tog tipa izazovu neverovatno pozitivnu reakciju posetilaca - naglašava Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije.

Organizacijama koje bi u sferi kulture da apliciraju za evropski novac, pomaže Desk Kreativna Evropa Srbija, pri resornom ministarstvu.

- Srbija je od 2014. godine već povukla preko 5 miliona evra, u to ne ulazi 2018. godina jer očekujemo, imali smo veliki konkurs za kulturnu baštinu i čekamo rezultate, bukvalno za koji dan - kaže Dimitrije Tadić iz Deska Kreativna Evropa Srbija.

Više poselitalaca na lokalitetima

Ulaganje u kulturnu baštinu, od značaja je za ukupan lokalni razvoj.

- Svi ovi lokaliteti u koje je uloženo u prethodnom periodu su duplirali ili triplirali broj posetilaca koji su došli, obišli, koji su kupili ulaznice da se upoznaju sa tim sadržajem i samim tim su imali i dodatnu potrošnju u tim mestima -objašnjava Labović.

Tako je i u Subotici koja je nedavno upotpunila ponudu obnovljenom sinagogom. Ona je bila među sedam najugroženijih spomenika kulture u Evropi.

- To ispunjava sa jednim ogromnim, ogromnim zadovoljstvom čitavu jevrejsku zajednicu, To je jedan izuzetan događaj zato što sedamdeset godina nešto ovako nije bilo - ukazao je Robert Sabadoš, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije.

Inače, u Golubačku tvrđavu uloženo je skoro 7 miliona evra, a kad se podvuče crta, bespovratna sredstva evropskih fondova od 22 miliona evra uložena su u još sedam važnih kulturnih dobara.

Izvor: RTS

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Avio-kompanija u kojoj patike postaju deo uniforme
26. April 2024
Počev od 6. maja, holandski avio-prevoznik KLM Royal Dutch Airlines dozvoljava svojim...
Turizam
Zlatibor dobija rekreaciono jezero
26. April 2024
Opština Čajetina raspisala je tender za izradu generalnog projekta, idejnog...
Turizam
Putovanje kroz TourismTech: Nove tehnologije u hotelijerstvu i turizmu
23. April 2024
U ponedeljak, 22.04.2024. na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji,...
Turizam
Egejska regija Turske: Raj za sladokusce i ljubitelje vina
19. April 2024
Kada kažemo maslinovo ulje, morski plodovi i vina raskošnog ukusa, najčešće...