Uskoro novi uslovi za bavljenje ugostiteljstvom u stambenim objektima

24. Januar 2020
Uskoro novi uslovi za bavljenje ugostiteljstvom u stambenim objektima

Problemi sa neprijatnim mirisima i drugim isparenjima s kojima se suočavaju sugrađani koji stanuju u zgradama sa ugostiteljskim objektima u prizemlju - mogli bi uskoro da budu trajno rešeni. U toku je priprema odluke kojom će biti preciznije definisani uslovi koje ovi objekti moraju da ispune u pogledu opreme. Grad je u decembru formirao radnu grupu koja će se baviti ovim pitanjem, a uskoro se očekuje prvi sastanak.

Kako bi napokon neugodni mirisi "isparili", Grad je na osnovu Zakona o ugostiteljstvu, koji je donet 2019. godine, dobio ovlašćenje da propiše uslove za uređenje i opremanje ugostiteljskih objekata uređajima za odvođenje dima, pare i mirisa.

- Odmah po stupanju na snagu navedenog zakona, preduzete su pripremne mere za obrazovanje Radne grupe za izradu nacrta odluke kojom se reguliše navedena problematika - objašnjavaju, za "Novosti", u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine. - Zbog specifičnosti problematike, na sastancima je zaključeno da je neophodno zatražiti pomoć stručnjaka van gradske uprave. To je i učinjeno i sa zahvalnošću dekanima Mašinskog, Elektrotehničkog i Tehnološko-metalurškog fakulteta i razumevanju profesora, koji su pristali da bez naknade učestvuju u radu Radne grupe, ona je obrazovana u decembru 2019. godine.

Zadatak Radne grupe biće da uradi analizu zakona i svih drugih propisa koji direktno ili indirektno regulišu ovu materiju. Nakon toga da pripremi navedeni nacrt odluke kojim će se postići da građani van objekta, a i unutar njega, ne osete isparenja, odnosno da se znatno smanji njihov uticaj.

- Stručno-administrativne poslove za Radnu grupu rade predstavnici našeg sekretarijata, a njome rukovodi zamenik gradonačelnika.

Najviše pritužbi na račun dima koji se širi iz lokala brze hrane proteklih godina imali su stanari stambenih zgrada u centru grada. Neodgovarajuća ventilacija ili nepostojanje bilo kakve opreme koja bi na pravi način odvodila isparenja do sada su teško rešavali. Uglavnom su međusobno gunđali i žalili se zaposlenima u lokalima, a najviše što su mogli da urade da posredstvom upravnika prijave komunalnoj inspekciji. Potom je ona, nalagala mere koje treba da preduzmu vlasnici, a oni su u najboljem slučaju to ispoštovali.

Na račun lokala brze hrane nedavno su imali pritužbe stanari Ulice Strahinjića Bana na Starom gradu. Kako su naveli, dim i masna jedinjenja su toliko jaki da prodiru u hodnik, zbog čega se nedavno uključio i protivpožarni alarm. Problem sa ugostiteljskim objektima imali su i sugrađani iz zgrade u Ulici Vojislava Ilića 30-32 na Voždovcu.

Izvor: Novosti

Komentara (0)

Povezane vesti

Restoraterstvo
5 Star Dinner – Veliki humanitarni događaj u okviru 2. Belgrade Restaurant Show-A
22. Septembar 2023
U prostorijama Turističke organizacija Srbije 21. septembra održana je konferencija za medije...
Restoraterstvo
Evropska Unija finansira rekonstrukciju  Kraljeve vinarije u Topoli
12. Septembar 2023
Nemačka saradnja u Srbiji (GIZ) najavila je za oktobar raspisivanje tendera za rekonstrukciju...
Restoraterstvo
Pokrenuta savremena tech platforma za zapošljavanje u ugostiteljstvu
28. Jun 2023
Laboro.io web aplikacija ima za cilj da pojednostavi i znatno ubrza proces regrutovanja i...
Restoraterstvo
Trendovi u ugostiteljstvu povodom decenije Metro HoReCa centra
21. Jun 2023
Povodom obeležavanja decenije postojanja METRO HoReCa centra, održan je stručni skup pod...