Spoj tradicije i savremenih tehnologija u Ljuboviji ćete pronaći u čašici rakije, koju od 2016. godine sa velikom ljubavi proizvodi destilerija Destico M&M. Šljiva, jabuka, kajsija, dunja, kruška i malina njihov su prvi izbor, a u najavi je i rakija od kupine, višnje i divlje kruške.
- Rakije od šljive i jabuke odležale su u hrastovim buradima, a sve ostale su bele rakije, koje sazrevaju i koje se čuvaju u prohromskim buradima (kajsija, kruška, dunja, malina) - kaže za eKapiju Jovana Vasić.
Rakija od šljive je najjača (43 vol %), slede je kruška, dunja, kajsija, jabuka (42 vol %), a potom i malina (40 vol %).
- Proizvodnja rakije se vrši na tradicionalan način u kombinaciji sa savremenom tehnologijom i savremenim pristupom proizvodnji. Uglavnom se koriste stare autohtone sorte voća organskog porekla koje nije tretirano pesticidima. Koštičavo voće se pasira, dok se kod jabučastog voća semena loža odvaja od ploda. U perspektivi je da se kod kajsije odvaja pokožica od ploda – objašnjava Vasićeva.
Destilerija u svom posedu ima manje količine voća (šljive i dunje), a većinu kupuje uglavnom iz azbukovačkog kraja, ali i iz ostalih delova Srbije, od, kako ističu, proverenih proizvođača.
- Što se tiče šljive, najbolja sorta je požegača, a pošto nje ima jako malo u Srbiji (zbog bolesti šarke) koriste se stare autohtone sorte. On novih kultivisanih sorti najbolje se pokazala čačanska rodna. Kada je reč o jabukama, uz kombinaciju sa novim kultivisanim sortama, koriste se stare sorte jabuke. Kruška je u najvećem procentu viljamovka - navodi Jovana Vasić.
Destilerija planira da širi proizvodnju i da se u asortiman uvedu nove vrste rakije, proizvodnja likera, rakije medovače i slično.
Ono što, takođe, imaju u ponudi su apartmani namenjeni turistima.
- Destilerija poseduje bazen, vidikovac, tj. toranj visine oko 20 m, saunu, vajat, ribnjak i muzej sa degustacionom salom. U planu je da se uradi parno kupatilo i još dva bungalova – kaže naša sagovornica.
Aleksandra Kekić
Izvor: eKapija