Budva dobija još jedan luksuzni rizort

09. Novembar 2020
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Kompanije Savana commercial retail, Stratex i Branica holiday resort planiraju izgradnju turističkog naselja kategorije pet zvezdica u naselju Reževići u Budvi. Gradnja je planirana na nekoliko parcela u zahvatu Prostornog plana posebne namene za obalno područje Crne Gore.

Zato je Vlada Crne Gore pozitivno odgvorila na zahtev investitora i izdala im urbanističko-tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije za realizaciju ovog projekta.

- Kompanije Savana commercial retail, Stratex i Branica holiday resort iskazale su interesovanje za započinjanje izgradnje turističkog kompleksa odnosno rizorta koji bi, između ostalih sadržaja, podrazumevao izgradnju hotela sa najmanje 150 ležajeva, koji bi se gradio u prvoj fazi realizacije kompleksa. Ostali sadržaji podrazumevali bi različite sadržaje mešovite namene - saopšteno je iz Vlade.

Kako se može videti u dokumentaciji, predmetna lokacija se nalazi delom u obalnom odmaku 0 - 100 metara a delom u pojasu od 100 - 1000 m. U skladu sa tim definisana su prostorna pravila i namene za obalni odmak od 0-100m i pojas od 100-1000 m.

- Definisana namena za pojas od 100 -1000 metara od obalne linije je turizam i u njemu se zabranjuje stanogradnja na područjima izvan naselja, prostor se rezerviše za turistički razvoj, a planiranje i uređenje prostora se temelji na očuvanju prirodne, kulturne istorijske i tradicionalne vrednosti, uz zaštitu obalnih predela i primenu mera zaštite na kopnu i u moru - stoji u Vladinoj dokumentaciji.

Plan je definisao tipove turističkih zona, a koji su određeni prema turističkim indikatorima na osnovu režima zaštite i korišćenja prostora. Kako se nalazi između postojećih naseljskih struktura Rijeke Reževića i Drobnića i spada u malo izgrađene turističke zone (izgrađene do 10%), ova lokacija predstavlja granični slučaj između indikatora D2 i D3, ali se shodno ekskluzivnosti i atraktivnosti lokacije definiše sa restriktivnijim indikatorom D2 - Turističke zone unutar područja od posebnog prirodnog značaja.

U zavisnosti od vrste smeštajnih objekata ili kompleksa, predmetnu lokaciju može činiti T1 ili T2 vrsta turističke zone.

- U turističkoj zoni T1 primarno su zastupljeni turistički objekti koji su prema službenoj kategorizaciji hoteli, a dozvoljavaju se i objekti vila i depadansa. Struktura smeštajnih kapaciteta podrazumeva najmanje 70% smeštajnih kapaciteta učešća u građevinama koje su prema službenoj kategorizaciji hoteli, a najviše 30% za ostale dozvoljene objekte, vile ili depadanse. Od ukupne površine zone, planirana površina terena za građevine koje su prema službenoj kategorizaciji hoteli je najmanje 70%, a za ostale dozvoljene objekte je 30% - navodi se.

Navodi se i da je na lokacijama koje svojim uslovima zadovoljavaju izgradnju turističkih objekata, za objekte T1 indeks zauzetosti je max 0,30, indeks izgrađenosti max 0.8, dok je najmanji udeo prirodnih površina veći od 60%.

- U turističkoj zoni T2 mogu se planirati turistički kompleksi mešovitih rizorta i turističkih naselja u kojima su zastupljeni objekti koji su prema službenoj kategorizaciji hoteli ili mešoviti hoteli (kondo hoteli), vile i depadansi - navodi se.

Struktura smeštajnih kapaciteta u okviru turističke zone T2, podrazumeva najmanje 30% smeštajnih kapaciteta za objekte koji su prema službenoj kategorizaciji hoteli, a najviše 70% za ostale dozvoljene objekte (vile ili depadanse).

- U turističkim zonama T2, ukupna planirana površina terena za objekte koji su prema službenoj kategorizaciji hoteli je najmanje 50%, a ukupna planirana površina terena za ostale objekte je najviše 50%.

Na lokacijama koje svojim uslovima zadovoljavaju izgradnju turističkih objekata, za objekte T2 indeks zauzetosti je max.0.25 indeks izgrađenosti max.0.7, dok je najmanji udeo prirodnih površina veći od 60%.

S obzirom na to da se smeštajni deo može realizovati isključivo iza linije obalnog odmaka do 100 metara, zona odmaka je rezervisana za uređenje javnih, zelenih, rekreacionih, plažnih i sličnih sadržaja, pod uslovom da moraju biti od javnog interesa, tj. okruženi prostorom koji je u javnom korišćenju, a nikako zatvorenim površinama u privatnom korišćenju.

- Otvoreni rekreativni sadržaji poput otvorenih bazena i sportskih terena, otvorenih pozornica sa gledalištima, montažnim objektima hrane i pića obračunavaju se u ukupan obračun sa faktorom 0,25. Za potrebe uređenja i građenja ne smeju da se povećavaju veličine propisanih kvantifikovanih pokazatelja - objašnjeno je u dokumentaciji.

Navodi se i da je prilikom projektovanja turističkih namena, a u skladu sa turističkim indikatorima i turističkim zonama u okviru njih potrebno planirati minimum 150 ležaja.


Izvor: eKapija
 

Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. Novembar 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hotelijerstvo
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. Novembar 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hotelijerstvo
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. Oktobar 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...
Hotelijerstvo
Mövenpick pokreće kampanju Kilogram dobrote 2024.
15. Oktobar 2024
Mövenpick Hotels & Resorts s ponosom najavljuje inicijativu Kilogram dobrote 2024....