Uskoro naplata ulaska u Šengen zonu

12. Septembar 2016
Image by jacqueline macou from Pixabay
Image by jacqueline macou from Pixabay

Sa uvođenjem budućeg evropskog mehanizma za registrovanje stranih posetilaca (ETIAS), ulazak u zemlje članice Šengen zone počeće da se naplaćuje, kako bi doneo između 500 miliona i dve milijarde evra prihoda godišnje, navodi portal EurActiv.fr.

Na podsticaj Francuske i Nemačke, Evropska komisija se sprema da uvede mehanizam obaveznog registrovanja, inspirisan američkim sistemom ESTA, a on će se odnositi na državljane zemalja koje nisu članice EU, a nisu im potrebne vize za ulazak u Šengen zonu.

Sa iznosom od 13 evra koliko bi koštao ulazak, po ugledu na američki sistem, registrovanje bi donelo više od 500 miliona evra evropskom budžetu.

Građani zemalja članica jedinstvenog tržišta će biti pošteđeni plaćanja, u skladu sa propisom o slobodnom kretanju.

Svrha projekta ETIAS je, kako navode njegovi zagovornici, da ojača bezbednost EU, mada neimenovani britanski i francuski izvori tvrde da je finansijski aspekt važniji, jer bi ovaj projekat mogao da postane novi izvor prihoda za EU.

Evropski budžet je, naime, u opadanju, kako pokazuje revizija koja se odnosi na period 2014-2020, i sredstva nedostaju dok potrebe rastu, pa bi 500 miliona evra koliko bi ETIAS mogao da donese Uniji do 2020. bila dobrodošla suma.

Američki sistem ESTA trenutno putnika košta 14 dolara, a ukupno je Sjedinjenim Američkim Državama doneo pozamašne svote, od 177,8 miliona dolara 2013. do 193,2 miliona 2015. godine kada je u zemlju ušlo 13,8 miliona ljudi, pokazuju podaci koje je Stejt department dostavio portalu.

Što se Evrope tiče, istovetan sistem registrovanja bi mogao da donese i više novca, s obzirom na to da je Evropa prva turistička destinacija u svetu, sa 609 miliona turista koliko ih je zabeleženo 2015. od ukupno 1,2 milijarde na svetskom nivou, prema podacima Svetske turističke organizacije.

Prema procenama Evropske komisije na osnovu sedmodnevnih testova na granicama EU, zemlje članice Šengen zone primile su 2014. godine 30 miliona ljudi iz zona kojima nisu potrebne vize, a taj broj bi trebalo da poraste na 39 miliona 2020. godine.

Međutim, nije sigurno da će cena ulaska biti 13 evra, već postoje negoveštaji da bi ona mogla da bude veća, navodi portal.

Sada se postavlja pitanje da li će i Britanci morati da plaćaju ulazak u Šengen zonu ukoliko istupe iz jedinstvenog tržišta.

Komisija je mudro odlučila da Britaniju ne obuhvati ovim projektom, koji treba da bude predstavljen u novembru, navodi portal EurActiv.fr.

Britanska ministarka unutrašnjih poslova Amber Rud je juče priznala da će Britanci možda prvi put morati da plaćaju vize kako bi posetili EU, preneo je Bi-Bi-Si.

Izvor: Tanjug

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Putovanje kroz TourismTech: Nove tehnologije u hotelijerstvu i turizmu
23. April 2024
U ponedeljak, 22.04.2024. na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji,...
Turizam
Egejska regija Turske: Raj za sladokusce i ljubitelje vina
19. April 2024
Kada kažemo maslinovo ulje, morski plodovi i vina raskošnog ukusa, najčešće...
Turizam
Svi na Karneval u Budvu – zajedno!
19. April 2024
Najatraktivnija prolećna manifestacija, Međunarodni budvanski karneval, ove godine se održava...
Turizam
Air Serbia uspostavila direktan let između Beograda i Mostara
16. April 2024
Air Serbia je letom JU634 uspostavila direktnu avio-liniju između Beograda i Mostara. Do tog...