Razvoj vodenog turizma na plovnim putevima koji povezuju Mađarsku i Srbiju - WATERTOUR

19. Avgust 2019
Razvoj vodenog turizma na plovnim putevima koji povezuju Mađarsku i Srbiju - WATERTOUR

Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu je partner projekta “WATERTOUR” iz programa prekogranične saradnje Srbija - Mađarska.

Cilj projekta je promocija nautičkog turizma, kulturnog nasleđa i zajedničkih tradicija Mađarske i Srbije. Pored spomenutog, članovi projekta će istraživati prirodne resurse i društvene vrednosti područja reke Tise, zajedno sa prirodnim i veštačkim plovnim putevima sliva Tise. U planu je i razvoj zajedničke marketing strategije preko-graničnog regiona, koja će formulisati ideje za implementaciju zajedničkih marketing aktivnosti na regionalnom nivou. Primenjeni programi nautičkog turizma služiće kao modeli koji kasnije mogu da se razvijaju. Promovisanjem nautičkog turizma i jačanjem turističkog potencijala naselja uz Tisu, kao i primenom rezultata projekta u praksi, program će doprineti poboljšanju regionalno integrativne uloge reka u Panonskoj niziji.

Projekat će učvrstiti geostrateški položaj ovih krajeva i, pored toga, on će takođe poslužiti za pripremu pune integracije Srbije u EU. Članovi tima sa DGTH su prof. dr Kristina Košić, prof. dr Imre Nađ, prof. dr Anđelija Ivkov-Džigurski, prof. dr Aleksandra Dragin i doc. dr Miroslav Vujičić. Ostali partneri projekta su Institut za fizičko vaspitanje i sportsku nauku, Institut primenjenih društvenih nauka i politike manjina, Institut za primenjene nauke, Departman za ekonomsku i socijalnu geografiju (Univerzitet u Segedinu, Mađarska), kao i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja i Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici (Univerzitet u Novom Sadu).

Projekat je započet u maju 2018. godine i završiće se u oktobru ove godine. Ukupan budžet projekta je blizu pola miliona evra. Do sada je održano više radnih sastanaka, otvarajuća konferencija (u Segedinu), pet radionica (u Mađarskoj i Srbiji) i stručno putovanje Tisom na području Mađarske, u čemu su učestvovali brojni akteri iz obe države (naučnici, privrednici, novinari, student, lokalno stanovništvo).

U planu je održavanje još nekoliko radionica, kao i Završne konferencije (u Novom Sadu na Departmanu za geografiju, turizam i hotelijerstvo, dana 12. septembra 2019. godine). Pored toga planirano je organizovanje stručne plovidbe na Tisi u Mađarskoj i u Srbiji (veslanje kanuima) tokom septembra meseca, u kojoj bi učestvovali svi partneri na projektu zajedno sa studentima sporta.

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Memić: Još 100 hiljada vaučera dostupno od 30. maja
26. Maj 2023
Ministar turizma i omladine Husein Memić najavio je da od sledećeg utorka, 30. maja, počinje...
Turizam
Motivi Beograda na tapetama
26. Maj 2023
Turistička organizacija Beograda pozvala je umetnike, dizajnere, slikare, fotografe, dizajnere...
Turizam
Otvara se sezona na Kopa plaži u Beču
24. Maj 2023
Dolaskom toplih dana se otvara sezona kupanja na Kopa plaži u Beču. Grad je proteklih godina...
Turizam
Kongresni biro Srbije na sajmu IMEX Frankfurt 2023.
24. Maj 2023
Kongresni biro Turističke organizacije Srbije u periodu od 22. do 25. maja 2023. godine...