Raste crno tržište turističkih usluga u Srbiji

10. Januar 2020
Raste crno tržište turističkih usluga u Srbiji

Pet noćenja u Moskvi sa avionskim prevozom za 200 evra - aranžmani koji mogu da se kupe na Instagramu često su jeftiniji od najjeftinije avionske karte.

Umesto u agenciji, mnogi srpski turisti su u poslednje vreme putovanja počeli da uplaćuju preko profila na društvenim mrežama kod ljudi koji na kućnom računaru traže povoljne avionske karte i rezervišu smeštaj. Ovakva putovanja su ilegalna, turistima ne pružaju nikakvu zaštitu, "organizatori" putovanja nisu profesionalci, ali ih putnici biraju jer su jeftinija. Ovi nelojalni "turoperatori" postoje samo na društvenim mrežama, a reč je mladima koji su uspeli da sebi organizuju povoljno putovanje, pa su odlučili da svoju uslugu ponude drugima i na tome i zarade.

- Crno tržište turističkih usluga u Srbiji neprestano raste i prešlo je granicu od 30 odsto - kaže Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA.- Pored ilegalnih vodiča, prevoznika i vlasnika apartmana sada su se na društvenim mrežama pojavili i lažni organizatori putovanja. Nažalost, turisti koje su prevarili i nisu dobili ono što su platili ne žale se JUTI niti Turističkoj inspekciji, jer su sami svesni da su naseli na onlajn prevaru.

U toku je pisanje Predloga zakona o onlajn poslovanju koji će obuhvatiti i oblast prodaje turističkih putovanja putem interneta. Međutim, ni jedan postojeći zakon do sada nije uspeo ni da spreči prodaju turističkih aranžmana "preko bandera", a onlajn poslovanje poslednjih godina se svakodnevno menja da ni jedan pravni akt ne može da prati promenu.

- U zapadnom svetu više niko ne vidi novac, pa ne samo što su svi prešli na onlajn plaćanje, već se 80 odsto finansijskih transakcija danas obavlja putem mobilnih telefona - ističe Seničić.- Inspektori u Srbiji i danas agencijama traže predračun i da vide uplatu sa "pozivom na broj". U isto vreme zemlje kao što su Argentina strancu čim plati kafu karticom istog trenutka šalje poruku sa porukom da je dobio "taks fri" povraćaj novca.

Decenijama se izleti oglašavaju na banderama, a putovanja organizuju planinari, sveštenici, treneri, penzioneri, političke partije, opštine, sindikati, udruženja, vlasnici jedrilica, taksisti, vodiči...

Brojni portali na srpskom jeziku prodaju aranžmane za Grčku i Tursku, a registrovani su u ovim zemljama. Turisti kada uplate ovakva putovanja direktno šalju novac na privatan račun vlasnika portala koji niti plaća porez Srbiji niti nudi garanciju putniku.

A. Mikata

Izvor: Novosti

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Gondola od Vrnjačke Banje do Goča imaće 108 kabina - U planu i restorani, ziplajn, bob na šinama...
29. Mart 2023
Opština Vrnjačka Banja raspisala je tender za izradu idejnog rešenja za izgradnju...
Turizam
Na kafi kod kneginje Ljubice - Svakog ponedelja putovanje u istoriju kroz ispovest vladarke obnovljene Srbije
27. Mart 2023
Konak kneginje Ljubice na Kosančićevom vencu, u blizini Saborne crkve i Patrijaršije,...
Turizam
Holandski KLM povećava broj letova za Beograd
24. Mart 2023
U svom letnjem redu letenja, koji počinje od 26. marta, holandska avio-kompanija KLM Royal...
Turizam
Srbija dobitnik priznanja
22. Mart 2023
Srbija je dobitnik priznanja ‘’10 destinacija koje je vredelo čekati“ za...