Plaćanje turističkih aranžmana po srednjem kursu - da ili ne?

21. Januar 2016
Ilustracija, foto: pixabay
Ilustracija, foto: pixabay

Turističke aranžmane možda ćemo uskoro da plaćamo po srednjem kursu Narodne banke Srbije, ali to, verovatno, ne znači da će oni biti i jeftiniji. Naime, Ministarstvo turizma priprema pravilnik kojim će obavezati agencije da uplate putovanja računaju po srednjem kursu NBS, a ne kao do sad po gornjem kursu poslovne banke.

Kako kažu u resornom ministarstvu, pravilnik još nije donet, i u toku su konsultacije s predstavnicima turističkih agencija i organizacija za zaštitu potrošača.

- Donosimo ga zbog zaštite građana, jer su se žalili da prilikom kupovine aranžmana gube na kursnoj razlici - ističu u Ministarstvu turizma. - Odabrano putovanje plaćaju po većoj ceni od navedene. Upravo zbog toga pojedine turističke agencije pritiskaju ministarstvo, kako se pravilnik ne bi usvojio.

S druge strane, u turističkim agencijama kažu da su oni primorani da računaj gornji kurs poslovne banke, jer je to kurs po kojem oni preko banaka plaćaju te aranžmane.

- Ispred Nacionalne asocijacije turističkih agencija uputili smo pismo Ministarstvu turizma da je to prosto nemoguće, jer ako budemo tako računali, nećemo moći da radimo - objašnjava Ivan Radojević, vlasnik agencije "Big Blue". - Od banke ne kupujemo devize po srednjem, već po većem kursu. Neka nama dozvoli država da primamo stranu valutu, ako se plaća aranžman za inostranstvo. Ukoliko država donese tu odluku, nastojaću da svoj posao prebacim samo na dinarski deo, a devizni deo aranžmana putnici neka plaćaju kad stignu na željenu destinaciju. Kao što plaćaju onlajn rezervacije. Tako će svi onda da rade, pa će iz države za godinu dana da izađe više od 500 miliona evra. Onda neka država razmisli koliko je izgubila.

Prema rečima Radojevića, agencije u Srbiji neće imati drugo rešenje nego da počnu da rade na crno, iako su se borile protiv toga i bile za uvođenje fiskalnih kasa. Aranžmani se, kaže, i tako rade sa minimalnom maržom. Moguće je i da putovanja poskupe za nekih tri do četiri odsto.

I u agenciji "Travelland" smatraju da ovaj potez države neće mnogo pomoći građanima.

- Građani će da plaćaju skuplje aranžmane po nižem kursu, pa neće biti nekih promena za njih - priča Miloš Jovović iz "Travelland-a". - I tako radimo sa minimalnom zaradom, a da ne pričam o parama koje dajemo bankama.

Bolja zaštita

Kako kažu u agencijama, novim zakonom uspeli su da vrate poverenje putnika i da se zaštite od prevaranata, ali i da budu bolji od stranih sajtova za onlajn rezervacije. Država od takvih poslova nema ništa, a izmenom kursa plaćanja samo bi im pomogla.

- Novi zakon o turizmu je odličan i konačno nećemo biti svi etiketirani zbog pojedinaca koji se bave prevarama - smatra Jovović.

Izvor: Novosti

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Avio-kompanija u kojoj patike postaju deo uniforme
26. April 2024
Počev od 6. maja, holandski avio-prevoznik KLM Royal Dutch Airlines dozvoljava svojim...
Turizam
Zlatibor dobija rekreaciono jezero
26. April 2024
Opština Čajetina raspisala je tender za izradu generalnog projekta, idejnog...
Turizam
Putovanje kroz TourismTech: Nove tehnologije u hotelijerstvu i turizmu
23. April 2024
U ponedeljak, 22.04.2024. na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji,...
Turizam
Egejska regija Turske: Raj za sladokusce i ljubitelje vina
19. April 2024
Kada kažemo maslinovo ulje, morski plodovi i vina raskošnog ukusa, najčešće...