Korona i njeni preci – maske i bolesti na bečkom dvoru

22. Decembar 2020
Photo by Daniel Adesina on Unsplash
Photo by Daniel Adesina on Unsplash

Pandemija korona virusa je za sve neshvatljiv i neočekivan fenomen. Kao da smo zaboravili da su naši preci stotinama godina morali da žive u strahu od zaraza. Izložba „Preci korone“, koja je postavljena u bečkom dvorcu Šenbrun u Carskom voznom parku, treba da doprinese da se dešavanja sa kojima se trenutno susrećemo shvate kroz prizmu prošlosti. 

Jedinstveni predmeti , najvećim delom iz zbirke Muzeja istorije umetnosti u Beču, pričaju istoriju maski i bolesti na bečkom dvoru od 1500. do 1918. godine. Predstavljene su maske za turnire, karnevalske maske, impozantne maske za vreme žalosti, sve do svedočanstava velikih epidemija i prvih dokumenata o istoriji vakcina.

Velike zaraze

Trenutno doživljavamo drastične mere za suzbijanje virusa korona. Koliko god da deluje neverovatno i naši preci bili su suočeni sa zatvaranjem granica i mesta za zabavu, ograničenjima trgovine, socijalnom distancom i strogim karantinom kada je trebalo boriti se sa kugom, velikim boginjama, kolerom ili španskom groznicom. I sve te pandemije su savladane. Način na koji su suzbijane primenjuje se do danas.

Najveću sličnost sa današnjom situacijom imala je španska groznica koja je između 1918. i 1920. godine odnela milione života. U Austriji je tek posle godinu dana od njenog izbijanja osnovano Ministarstvo zdravlja, koje je bilo zaduženo za suzbijanje bolesti. Mere koje su se tada u svim delovima sveta preduzimale, podsećaju na današnje: od zatvaranja pozorišta i škola, preko ograničavanja javnog saobraćaja, sprovođenja karantina i podizanja bolničkih objekata pa sve do nošenja maski.

Pod zaštitom maske

Simbol pandemije korona je maska kojom pokrivamo usta i nos i štitimo i sebe i svoje okruženje od infekcije virusom. Ona u istoriji čovečanstva ima dugu tradiciju, pri čemu korišćenje u medicinske svrhe nije igralo nikakvu ulogu. U svetu Habsburgovaca maske su našle primenu na turnirima, kao i u pozorištu i na plesnim feštama.

Brojni članovi carske porodice želeli su svoj portret sa jednim takvim „ukrasom“. U 19. veku carica Sisi prekrivala je lice tokom ceremonija žalosti umetnički rađenim maskama da bi, s jedne strane, prikrila žalost a, s druge strane, zaštitila lice koje više nije bilo u jeku mladosti od znatiželjnih pogleda. Iako nisu imale nikakvu medicinsku funkciju bogato ukrašene dvorske maske mogu se posmatrati kao prethodnice „modnih maski“ koje su se razvile u vreme korone.

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
TOB otvorio nautičku sezonu
20. Mart 2023
Uplovljavanjem broda „Viking life”, sa 176 gostiju iz SAD na pristanište...
Turizam
EU poklanja 35.000 karata za putovanje mladima
20. Mart 2023
Evropska komisija je najavila novi krug programa DiscoverEu (Otkrij Evropu) u kojem će mladim...
Turizam
Povodom otvaranja nove sezone, besplatan ulaz u Keltsko selo u Inđiji
17. Mart 2023
Nova sezona u turističkom kompleksu Keltsko selo počinje u subotu 18. marta, a tim povodom...
Turizam
Air Serbia širi poslovanje u Nišu
17. Mart 2023
Posle izuzetno dobrog odziva na nedavno završenom konkursu za nove agente kontakt centra...