Kinezi najbrojniji strani turisti u Srbiji

02. Septembar 2019
Kinezi najbrojniji strani turisti u Srbiji

Kineski turisti su prvi put na prvom mestu, kada su u pitanju dolasci stranih turista u Srbiju, rekao je potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim LJajić.

On je dodao da su, na osnovu podataka za prvih sedam meseci ove godine, turisti iz Kine zabeležili ukupno 73.559 dolazaka. To je rast od 39 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

- Istovremeno, gosti iz Kine su na drugom mestu po broju ostvarenih noćenja, sa ukupno 135.386 noćenja u Srbiji, što je rast od čak 51 odsto. Prema ovom parametru, na prvom mestu su i dalje turisti iz Bosne i Hercegovine sa nešto više od 160.000 noćenja“, naveo je LJajić za Tanjug.

Ministar LJajić je rekao i da je, sudeći prema rezultatima turističkog prometa za period januar-jul, došlo do promene u strukturi emotivnih tržišta, pa je među pet država sa najvećim brojem dolazaka, od bivših jugoslovenskim republika mesto zadržala samo Bosna i Hercegovina, a ostale pozicije zauzimaju Turska na 3. mestu, Nemačka na 4. i Bugarska na 5. mestu.

- Važno je istaći i da turisti iz Ruske Federacije po broju noćenja beleže rast od čak 40 odsto i ovo će, po svemu sudeći, biti rekordna godina kada je reč o gostima iz Rusije - kazao je LJajić, dodavši da su ruski turisti ostvarili ukupno 113.830 noćenja za prvih sedam meseci.

Inače, u periodu januar-jul ove godine, zaključio je LJajić, u Srbiji je boravilo 2.042.667 turista, što je rast od 5,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Od toga, domaći turisti činili su 52 odsto u ukupnom broju dolazaka, a strani 48 odsto.

Izvor: Tanjug

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Na Jahorini uređena pešačka staza duga 16km
02. Oktobar 2023
Povodom Svetskog dana turizma u sredu je na Jahorini otvorena pešačka staza dužine 16...
Turizam
Air Serbia uvodi letove između Beograda i Porta
29. Septembar 2023
Air Serbia će od 10. novembra 2023. godine uspostaviti direktne letove između Beograda i Porta...
Turizam
TOS obeležio Svetski dan turizma na Turističkom forumu Srbije u Nišu
27. Septembar 2023
Svetski dan turizma, koji se u međunarodnoj turističkoj zajednici proslavlja 27. septembra,...
Turizam
Nova oaza za ljubitelje pešačenja – Vlasina bogatija za 47 km uređenih staza
25. Septembar 2023
Turistička ponuda zaštićenog područja Vlasine bogatija je za 47 kilometara obnovljenih...