Kamping neiskorišćena šansa Srbije

03. Avgust 2018

Holanđani, Belgijanci, Francuzi, Nemci, to su najveći zaljubljenici u kampovanje. Četvrtinu ukupnog turističkog prihoda u državama Evropske unije donese kamping turizam. Taj procenat u Srbiji je zanemarljivo mali. Mi imamo 42 kampa, a nedostaje nam još dvadesetak, pre svega u Beogradu i na istoku zemlje.

Ipak, nešto se menja kada je taj segment turizma u pitanju. Samo ove godine otvorena su četiri nova kampa u Srbiji, a uskoro će proraditi i Vest kamp "Beograd", na auto-putu, blizu Aerodroma "Nikola Tesla".

- Beogradu bi bio potreban jedan centralni kamp. Ada Ciganlija je bogom dana za jedan takav kamp, a treba i nekoliko tranzitnih kampova na obodu grada, uz obilaznice oko Beograda - navodi Dušan Krvavac iz Vest kampa "Beograd".

Vladimir Đumić, predsednik Kamping asocijacije Srbije, navodi da je bitno pokriti tranzitne koridore.

- Kamperi se po pravilu zaustavljaju tamo gde im odgovara. Tu treba postavljati kampove, na nekim odmorištima, stanicama, na putu za Grčku, Hrvatsku, do Rumunije i Bugarske, duž Dunava, znači taj deo koji odgovara biciklistima i bajkerima - objašnjava Đumić.

Turistička organizacija Srbije na svetskim sajmovima predstavlja Srbiju i kao kamping destinaciju.

- Mi prepoznajemo još mnogo potencijala za dalji razvoj i za dodatne investicije upravo u ovaj vid turizma, jer to je daleko od onoga što mi imamo kao davnu predrasudu kada su turisti koji kampuju u pitanju. Današnji kamperi su visokoplatežni gosti, dosta troše, puno obilaze i ono što je važno, oni godišnje tri do pet puta idu na odmor svojim kamp-prikolicama ili ostalom opremom - navodi Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije.

Ima i onih kojima je život na točkovima stil života, najpre su takvi Amerikanci i stanovnici Zapadne Evrope. Naime, kada odškoluju decu i odu u penziju, oni se u svojim kamperima otisnu na put koji zna da potraje i godinama.

U kampovima koji obavezno moraju da imaju "vaj-faj", oni putem skajpa komuniciraju sa decom i prijateljima, a tu je i internet bankarstvo za sva potrebna plaćanja. A, pred njima su široki drumovi.

Izvor: RTS

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Međunarodni budvanski karneval spaja more, karneval i odlične cene
25. April 2025
Ukoliko tražite idealnu destinaciju za predah tokom prvomajskih praznika, uz sadržajan...
Turizam
Restaurira se legendarna kupola Aja Sofije
15. April 2025
Istanbulska Aja Sofija - Velika džamija, jedno je od najveličanstvenijih zdanja u nasleđu...
Turizam
02. April 2025
Sokobanja više od 188 godina leči, podmlađuje, neguje duh i telo i zeleno je Srce...
Turizam
Holanđani ne smanjuju broj letova za Beograd
26. Mart 2025
Holandska nacionalna avio-kompanija KLM Royal Dutch Airlines će tokom letnjeg reda letenja,...