Izdata prva dozvola za helikopterski taksi u Srbiji

09. Avgust 2016
Image by Pexels from Pixabay
Image by Pexels from Pixabay

Direktorat za civilni saobraćaj 5. avgusta izdao je prvi sertifikat za obavljanje javnog prevoza helikopterima. Za takvu vrstu saobraćaja, za sada, registrovano je samo jedno preduzeće u Srbiji, čiji su osnivači pilot Goran Krneta i srpsko-američki biznismen, Živorad Tomić.

Živorad Tomić je u Sjedinjenim Državama stekao licencu za pilota aviona. Pre tri godine u Srbiji je postao i pilot helikoptera, što zahteva još veću koordinaciju za letenje.

- Najbolje poređenje bi bilo da recimo da igrate Moravac, stoji vam flaša na glavi i u isto vreme morate da čitate knjigu - objašnjava Živorad Tomić, direktor "New England Tool". 

Preciznost i koordinaciju stekao je u poslovnom svetu, a njegova kompanija u Americi bavi se proizvodnjom CNC mašina. Odlučio se da i u Srbiji započne biznis u helikopterskom saobraćaju. To će mu olakšati da vazdušnim putem poveže Ameriku i Požegu.

- Ima puno ljudi, ja poznajem mnogo uspešnih ljudi, poslovnih, koji su spremni da ulože novac, naravno da bi ostvarili profit, a došli i pomogli ovom kraju - otkriva direktor „Balkan helikopters“ iz Beograda.

Vreme je novac, a putovanje od Beograda do Požege putevima ume da potraje duže od tri sata, dok je helikopteru potrebno četrdesetak minuta.

Helikopterski taksi postaje realnost i u Srbiji. Moći će da ga koriste oni koji mogu da izdvoje 500 evra za jedan sat leta.

Na dozvolu su čekali tri godine, dok nisu ispunili stroge uslove. Sada će raditi na povećanju flote za koju se već sedam godina obučava nekoliko kandidata u jedinoj civilnoj školi za pilote helikoptera u Srbiji i regionu.

- Stvaraju se velike mogućnosti za organizovanje programa, traganja i spasavanja, zatim hitnog medicinskog prevoza - ističe Goran Krneta, direktor škole za pilote helikoptera „Helimaster“ u Beogradu.

Razvoj helikopterskog saobraćaja u Srbiji u civilne svrhe uticaće i na brže povezivanje, ne samo regiona, već i Evrope, što dokazuju sve češći letovi privrednika do Berlina, Beča i drugih gradova.

Izvor: RTS

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Holanđani ne smanjuju broj letova za Beograd
26. Mart 2025
Holandska nacionalna avio-kompanija KLM Royal Dutch Airlines će tokom letnjeg reda letenja,...
Turizam
TOS: Tržište Kine jedno od ključnih za srpski turizam
21. Mart 2025
Turistička organizacija Srbije, u saradnji sa nacionalnom avio-kompanijom Er Srbija, lokalnim...
Turizam
Berlin sve manje popularna turistička destinacija
05. Mart 2025
Berlin više nije trendi destinacija, prema saznanjima najpopularnijeg nemačkog izdavača...
Turizam
Uskoro dodatni letovi iz Niša i Kraljeva do Istanbula i Ankare
24. Februar 2025
Ambasador Turske u Republici Srbiji Ilhan Sajgili na Sajmu turizma najavio je da očekuje...