Region jugoistočne Evrope (JIE) može u predstojećim godinama očekivati novi rast turističkog sektora, koji je izuzetno važan izvor prihoda u tom regionu, zaključak je dva naučna rada Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
"U svetlu bezbednosnih rizika na drugim popularnim turističkim tržištima, region JIE može očekivati dalji rast turizma u predstojećim godinama", navodi se u jednom od istraživanja EBRD-a.
Turizam je jedan od ključnih izvora ekonomske aktivnosti u mnogim državama JIE, budući da prihodi od dolaska stranih turista čine preko 5 odsto BDP-a Crne Gore, Hrvatske, Albanije, Kipra, Bugarske i Grčke, navodi se u saopštenju londonske banke dostavljenom Tanjugu.
U 2014. godini, u tom regionu je registrovano 59 miliona turista, što je gotovo za 25 odsto više u odnosu na 2010. godinu i doprinelo je tome da ovaj sektor postane ključni izvor zapošljavanja.
"S obzirom na značaj turizma po ekonomije zemalja JIE, nema mesta za opuštanje", navodi se u jednoj od studija EBRD-a.
Naime, istraživanje Svetskog ekonomskog foruma je pokazalo da zemlje iz ovog regiona značajno zaostaju za vodećim turističkim destinacijama kao što su Španija, Francuska, Italija i Portugalija, pa su se tako samo Grčka, Hrvatska i Kipar našli među 40 vodećih turističkih destinacija u svetu, zauzevši 31, 33. i 36. poziciju.
U jednom od izveštaja EBRD-a se ističe da postoji prostor za napredak u mnogim oblastima, kao što su cenovna konkurentnost, poslovno okruženje i infrastrukturni razvoj.
Infrastruktura je, kako se navodi u izveštaju, ključni sektor za potencijalne kineske investicije u regionu JIE.
"U proteklim godinama, Kina je postala vodeći sponzor ključnih projekata u oblasti saobraćaja i energetike u ovom regionu", navodi se u istraživanju.
Osim infrastrukturnih i direktnih stranih investicija, jugoistočna Evropa je takođe imala benefita od razvoja trgovinskih odnosa.
Naime, izvoz zemalja JIE u Kinu je u periodu od 2004. do 2014. povećan za sedam puta, sa oko 320 miliona dolara u 2004. godini na 2,2 milijarde dolara u 2014. godini, dok se uvoz iz Kine udvostručio sa pet milijardi dolara iz 2004. na 11 milijardi dolara u 2014. godini.
Izvor: Tanjug