Crna Gora ulaže 50 miliona evra u razvoj zimskog turizma

23. Jul 2018
Kolašin 1450 – mapa budućeg naselja
Kolašin 1450 – mapa budućeg naselja

Savet za privatizaciju i kapitalne projekte Crne Gore jednoglasno je podržao projekat Kolašin 1600. U centar koji će biti okosnica razvoja zimskog turizma u severnom regionu, Crna Gora ulaže 50 miliona evra.

Savet je predložio Vladi Crne Gore da usvoji Izveštaj o rezultatima pregovora po osnovu međunarodnog Javnog tendera za izdavanje u dugoročni zakup zemljišta za izgradnju baznog naselja planinskog centra Kolašin 1600.

- Predmet devedesetogodišnjeg zakupa je zemljište površine 271.990,00 m² po fiksnoj zakupnini od 0,10 eura/m² i varijabilnoj zakupnini od 0,10% od neto stvarne dobiti pri čemu se obe zakupnine obračunavaju na godišnjem nivou uz klauzulu da se plaća unapred za deset godina. Sastavni deo Ugovora čini i Investicioni program predstavljen u četiri klastera od više od 50 miliona evra, od čega je predviđeno ulaganje od 12.8 miliona u prvom klasteru odnosno za prve četiri godine - navode u Vladi.

Prostornim planom posebne namene Bjelasica i Komovi i Detaljnom razradom lokaliteta Kolašin 1600, ova lokacija je prepoznata kao okosnica razvoja zimskog turizma u Severnom regionu Crne Gore sa još sedam zimskih centara: Žarski, Cmiljača, Torine, Kolašin 1450, Jelovica sa golf naseljem, Komovi i Eco adventure park Komovi.

Mapa budućeg velikog ski centra na Bjelasici pokazuje gornje naselje Kolašin 1600, a na vrhu je žičara K8 čija gradnja je u toku. U centralnom delu je buduće naselje sada postojećeg skijališta Kolašin 1450.

Iako blizu, ova dva skijališta ne mogu biti skijaški povezana bez žičare K7. Dakle, nakon izgradnje ove žičare planina će imati dva zasebna skijališta.

Pored šestosedne žičare, na lokaciji ski centra Kolašin 1600 planirana je i izgradnja skijaških staza dužine preko četiri kilometra i sistema za veštačko osneživanje, čija je vrednost oko devet miliona euvra.

Ukupna vrednost investicije za izgradnju ski centra je 22 miliona evra.

U toku je i izgranja puta od skijališta Kolašin 1450 do skijališta Kolašin 1600, čija je vrednost dva miliona evra, a završena je trafo-stanica Jezerine, koja će služiti za snabdevanje oba kompleksa električnom energijom.

Očekuje se da skijalište bude spremno za zimsku sezonu 2018-2019.

Vlada radi i na pripremi tenderske dokumentacije za žičare na skijalištima Žarski i Cmiljača, a izgradnjom žičara i prateće infrastrukture steći će se uslovi za poziv ozbiljnim investitorima i operatorima ski rizorta i hotela.

Izvor: Cafe Del Montenegro

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Holandski KLM povećava broj letova za Beograd
24. Mart 2023
U svom letnjem redu letenja, koji počinje od 26. marta, holandska avio-kompanija KLM Royal...
Turizam
Srbija dobitnik priznanja
22. Mart 2023
Srbija je dobitnik priznanja ‘’10 destinacija koje je vredelo čekati“ za...
Turizam
Počinje sezona Uskršnjih bazara u Beču
21. Mart 2023
U Beču se otvaraju uskršnji bazari od 24. marta 2023. godine. Na pet lokacija u gradu...
Turizam
Istanbul spremno dočekuje čuvenu sezonu lala
21. Mart 2023
Sezona lala najavljuje dolazak proleća u Istanbulu. Svake godine u aprilu, neka od...