Bukove šume na Tari na listi svetske prirodne baštine?!

12. Novembar 2020
Ilustracija, foto: Pixabay
Ilustracija, foto: Pixabay

Nakon što su se srednjovekovni stećci koji se nalaze u dolini reke Drine kod Bajine Bašte, našli na listi Svetske kulturne baštine, sada bi se na još jednoj sličnoj mogle naći i bukove šume koje rastu na netaknutim padinama planine Tare.

Bukove šume u okviru nacionalnih parkova Fruška gora, Tara i Kopaonik nominovane su za dobra svetske prirodne baštine Uneska i Srbija će sa još 12 evropskih zemalja biti uvrštena u sklop prekograničnog dobra "Drevne i netaknute bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope".

"Na Tari su nominovane komponente Zvezda i Rača na površini od oko 2000 hektara. Zvezda sadrži jednu od retkih preostalih populacija Pančićeve omorike u kanjonu reke Drine u reliktnoj šumskoj asocijaciji bukve, jele i smrče. Komponenta Rača obuhvata reliktnu šumsku podasocijaciju bukve i oraha u najnižem delu klisure reke Rače. Ove komponente se već nalaze u okviru postojećih lokaliteta prvog stepena zaštite koji podrazumevaju strogu zaštitu tako da praktično neće biti izmena u režimu upravljanja korišćenja", rekao je Dragić Karaklić direktor Nacionalnog parka Tara.

Direktor Zavoda za zaštitu prirode Srbije, mr Aleksandar Dragišić, ističe da se predvodi inicijativa da prvi rezervati prirode u Srbiji dobiju jedinstveni vid međunarodne zaštite u okviru Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine, čime bi se naša zemlja priključila evropskom prekograničnom dobru.

"Nominacija zaštićenih područja u Srbiji sa izuzetnim bukovim šumama za svetsku prirodnu baštinu dokaz da je priroda u našoj zemlji očuvana i jedinstvena u evropskim i svetskim razmerama a, učešće predstavnika republičkih i pokrajinskih i opštinskih organa kroz podršku nominaciji potvrđuje spremnost države da obezbedi uslove za proglašenje prvog dobra prirodne baštine", rekao je Dragišić.

Dvoje eksperata iz inostranstva posetili su nominovane lokalitete u Srbiji kako bi izvršili evaluaciju srpskih bukovih šuma. Posetu nezavisnog eksperta IUCN-a i predstavnika Koordinacione kancelarije organizovao je Zavod za zaštitu prirode Srbije, u saradnji sa upravljačima nominovanih zaštićenih područja – JP "Nacionalni park Fruška gora", JP "Nacionalni park Tara" i JP "Nacionalni park Kopaonik" i Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode.

Nakon uspešno sprovedene evaluacione posete nominovanim komponentama u Srbiji, kao i u ostalim državama koje su učestvovale u ovoj nominaciji - Bosni i Hercegovini, Češkoj, Francuskoj, Italiji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Poljskoj, Slovačkoj i Švajcarskoj, nezavisni eksperti će dostaviti svoje izveštaje Panelu za svetsku baštinu u okviru IUCN-a, koji će na osnovu toga dostaviti konačnu preporuku Komitetu svetske baštine na proleće 2021. godine. Na sledećem zasedanju Komiteta, planiranom za sredinu naredne godine, države članice Komiteta će glasati po pitanju ove nominacije kada očekujemo novo proširenje.

 

Izvor: b92

Komentara (0)

Povezane vesti

Turizam
Putovanje kroz TourismTech: Nove tehnologije u hotelijerstvu i turizmu
23. April 2024
U ponedeljak, 22.04.2024. na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji,...
Turizam
Egejska regija Turske: Raj za sladokusce i ljubitelje vina
19. April 2024
Kada kažemo maslinovo ulje, morski plodovi i vina raskošnog ukusa, najčešće...
Turizam
Svi na Karneval u Budvu – zajedno!
19. April 2024
Najatraktivnija prolećna manifestacija, Međunarodni budvanski karneval, ove godine se održava...
Turizam
Air Serbia uspostavila direktan let između Beograda i Mostara
16. April 2024
Air Serbia je letom JU634 uspostavila direktnu avio-liniju između Beograda i Mostara. Do tog...