Železnice Srbije rasprodaju hotele u Beogradu, Vrnjačkoj i Vranjskoj Banji

11. Avgust 2016
Image by Alexandr Podvalny from Pixabay
Image by Alexandr Podvalny from Pixabay

U pokušaju da vrate nagomilane dugove, "Železnice Srbije" primorane su da prodaju hotele. Na doboš će najverovatnije otići hoteli železničara u Vrnjačkoj i Vranjskoj Banji, ali i hotel "Beograd" u Beogradu, koji je bio predmet potraživanja starih vlasnika u procesu restitucije, međutim, država je tu transakciju zaustavila 2013. godine.

Ovakav potez je nametnuo MMF, koji traži da železničari svoje stare dugove, koji se procenjuju na blizu 300 miliona evra, moraju da namire iz sopstvene kase. Pošto je ona prazna, prinuđeni su da rasprodaju imovinu koja nije u direktnoj funkciji obavljanja saobraćaja.

- Ti hoteli su nakon deobnog bilansa pripali "Infrastrukturi Srbije", preduzeću u okviru "Železnica", koje nema novca za njihovo održavanje i renoviranje, jer neki od njih, poput "Hotela Beograd", zahtevaju obimne radove. Zato je načelno dogovoreno da se i ovi objekti prodaju. Pored njih, prodaće se i druga imovina, poput restorana, stanova, zemljišta, vozova, lokomotiva, sve ono za šta je nedavno utvrđeno da nije evidentirano, a procenjeno je da vredi oko 100 miliona evra - objašnjava sagovornik "Blica".

Kako kaže, pošto je to nedovoljno da se namire dugovi, i hoteli će najverovatnije morati na doboš. Oni su na atraktivnim lokacijama, a objekti u Vrnjačkoj i Vranjskoj Banji su pored samih izvorišta lekovitih voda, pa se očekuje da će biti kupaca.

- Ova ideja nije nova, međutim, do sada nije postojala politička volja za ovakvu odluku. Međutim, pošto je prihvaćena odluka MMF da stare dugove ne može da vraća država, već "Železnice", nađen je jedan od načina da se oni podmire. Pored toga, u trenutku kada mora da se zatvori blizu 800 kilometara pruga koje nisu rentabilne, iluzorno je da se zadržavaju hoteli i restorani - kaže on.

Iz "Infrastrukture Srbije", koja sada gazduje hotelima "Železnica", indirektno je potvrđeno da je prodaja imovine jedan od načina da se podmire stari dugovi.

- "Infrastruktura" nema novac za ulaganje u objekte koji nisu u funkciji saobraćaja, uključujući i ugostiteljske i hotelske komplekse. Konačnu odluku o sudbini i hotela i druge imovine doneće nova vlada - kaže direktor "Infrastrukture" Dušan Garibović.

Izvor: Blic

 
Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
Hotelu Tornik na Zlatiboru priznanje za najbolji hotel u Srbiji
17. Decembar 2024
U Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu 16. decembra po prvi put održana je svečana dodela...
Hotelijerstvo
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. Novembar 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hotelijerstvo
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. Novembar 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hotelijerstvo
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. Oktobar 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...