Trendovi u luksuznoj hotelskoj industriji: dominacija manjih brendova i kineskog tržišta

27. Jul 2016
Photo by Patrick Robert Doyle on Unsplash
Photo by Patrick Robert Doyle on Unsplash

"ReviewPro" objavio je najnoviji izveštaj o najboljim luksuznim hotelima i brendovima. Rezultati ovog istraživanja pokazuju na koji je način ugostiteljski sektor evoluirao tokom prošle godine, naglašavajući važne trendove, kao i vodeće hotelske brendove, ali i samostalne hotele koji postižu izuzetan nivo zadovoljstva kod gostiju.

U trećem izdanju ove studije, kompanija "ReviewPro" analizirala je 2,7 miliona onlajn komentara gostiju objavljenih tokom 2015. godine, ocenjujući ukupno 2.690 hotelskih objekata koji posluju u sklopu 159 luksuznih brendova širom sveta.

Rangiranje je zasnovano na "Global Review Index™-u (GRI™), odnosno, objedinjenom rezultatu "online" reputacije, koji je izračunat na osnovu komentara i ocena gostiju na 175 onlajn turističkih agencija (OTA) i sajtova za ocenjivanje hotela na 45 jezika. Zajedno sa rezultatima sveukupnog zadovoljstva gostiju, u izveštaju se takođe vrednuju performanse hotela u drugim ključnim pokazateljima, kao što su: usluga, vrednost, čistoća, sobe i lokacija.

Klučna saznanja:

  • Što se tiče ukupnog zadovoljstva gostiju, najbolji veliki luksuzni brend je "Four Seasons" (GRI™ 93,2%), a "Library Hotel Collection" (GRI™ 96,1%) je najbolji mali luksuzni hotelski brend. Kada su u pitanju individualni luksuzni hoteli, pokazalo se da su najbolji odnos prema gostima imali "Belmond Palacio Nazarenas" u Peruu i "Spicers Peak Lodge" u Australiji, oba sa GRI™ od 98,1%.
  • Zadovoljstvo gostiju sa top 25 malih luksuznih brendova povećava se iz godine u godinu, zabeleživši rast prosečnog GRI™ od 92,2% na 93,7%. U poređenju sa manjim brendovima, ovaj indeks niži je kod velikih luksuznih brendova, koji skoro bez promene iznosi 90,1%.
  • Luksuzni hoteli u Kini imali su 703.041 komentar i ocenu, što predstavlja dramatičan rast od +46% u odnosu na prethodnu godinu, što ih vodi na prvu poziciju - ispred američkih hotela, koji su doživeli pad od 13% u odnosu na godinu ranije.
  • "TripAdvisor" je bio najveći onlajn "review" izvor za luksuzne hotele, generišući 26% ukupnih ocena hotela, a zatim sledi "Booking.com" sa udelom od 25%. "Ctrip" je pretekao "Facebook", čime je postao treći najveći sajt za ocenu hotela.
  • Gosti luksuznih hotela su rado želeli da podele svoja iskustva, te je svaki hotel u proseku imao oko 1.008 ocena i komentara (u odnosu na 836 u prošlogodišnjem istraživanju). Zadovoljstvo gosta takođe je povećano - čak 83% komentara i pregleda bilo je pozitivno, što je porast u odnosu na 80% iz prethodne godine.
  • Kina ima najveći broj luksuznih hotela među 100 najbolje rangiranih, što je povećanje od 14 na 23 u roku od godinu dana! Potom slede Maldivi (11) i Velika Britanija (6).


Kompletan izveštaj možete preuzeti OVDE.

Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
Hotelu Tornik na Zlatiboru priznanje za najbolji hotel u Srbiji
17. Decembar 2024
U Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu 16. decembra po prvi put održana je svečana dodela...
Hotelijerstvo
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. Novembar 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hotelijerstvo
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. Novembar 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hotelijerstvo
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. Oktobar 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...