REBEC 2021: Kakva je budućnost ugostiteljstva posle pandemije i gde je potencijal Srbije?

29. Jun 2021
Izvor: Pixabay / Gerd Altmann
Izvor: Pixabay / Gerd Altmann
Personalizovane usluge u kombinaciji sa modernim tehnologijama biće budućnost industrije ugostiteljstva i turizma, a ključne reči će i dalje biti bezbednost, fleksibilnost i održivost, čulo se na panelu "Razvoj ugostiteljstva nakon pandemije i očekivanja" (Hospitality development after pandemic & expectations) u okviru samita REBEC 2021.
 
- Posle veoma teške prošle godine možemo reći da je Srbija uspela da ostvari 50% prihoda u turizmu u odnosu na 2019. godinu. Kada pogledamo druge zemlje to nije tako loše, međutim u apsolutnim brojevima, realnost je drugačija - rekla je Renata Pindžo, pomoćnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.
 
Ona je dodala da Srbija nije destinacija za masovni turizam, ni pre kovida, ali ni sada.
 
- Potrebno je da s jedne strane radimo na tome da kompletiramo našu turističku pronudu i proizvod, a sa druge strane tu su i izazovi kako da to plasiramo što bolje. Srbija je usvojila novu marketing stratergiju, koja je u skladu sa trendovima zasnovana na digitalnim kanalima. Takođe, potrebni su nam i novi investitori, koji će našu destinaciju učiniti prepoznatljivijom - istakla je Pindžo.
 
Srbija kao destinacija, prema njenim rečima poslednjih godina ima veoma dobre investitorske projekte.
 
- Nedavno je najavljeno otvaranje hotela iz lanca Meriot u Vranjskoj Banji i to će značajno promeniti čitavo okruženje i nadam se motivisati i druge da ulažu. Na nama je da bolje pripremimo neke projekte van Beograda, a u banjama je veliki potencijal - rekla je.
 
Natasha Bajc, CXO and CTO, Volynt navela je da je Srbija relativno nezrelo tržište.
 
- To je s jedne strane dobro, jer pomera stvari napred - istakla je Bajc.
 
Prema njenim rečima u budućnosti ugostiteljstva na ceni će biti iskustvo kao "celovit paket".
 
- Ugostiteljstvo je osećaj da si dobrodošao, kako u prostoru, odnosno dizajnu i arhitekturi, tako i što se tiče usluga - navela je.
 
Tobias Siegel, Consultant, PKF HOTELEXPERTS ističe da će u budućnosti fokus biti na bezbednosti.
 
- Aparmarani mogu gostima da ponude osećaj bezbednosti, jer tu su recimo odvojene kuhinje i nema velike potrebe za interakcijom sa drugim gostima - smatra Siegel.
 
Patrizia Zueck, Sales Manager, Zoku navela je da na odluku invesitora gde će uložiti utiče palket različitih faktora, a fleksibilnost je u narednom periodu ključna za dobro poslovanje.
 
- U budućnosti je važno biti hibridan i korisiti prostor za što više namena. Na primer biti u mogućnosti prenameniti prostor za coworking. Takođe, značajno je i ostati privlačan za lokalno stanovništvo - navela je Zueck.
 
Frank Reul, VP & Head of Development - Accor Eastern Europe smatra da Beograd ima sve što je potrebno za razvoj ugostiteljstva i ističe njegov veliki potencijal.
 
- Osim Beograda, potencijal u Srbiji imaju banje i planine - istakao je Reul i dodao da investitore nije napustio optimizam.
 
Ivana Milovanović
 
Izvor: eKapija
 

 

Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
Kopaonik dobija novi apart-hotel sa spa centrom
23. Mart 2023
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture potvrdilo je urbanistički projekat...
Hotelijerstvo
Na prodaju hotel Idila na Zlatiboru
23. Mart 2023
Oglašena je prva prodaja hotela Idila u ulici Jovanke Jeftanović 8 na Zlatiboru, a osim...
Hotelijerstvo
Kako da brzo i efikasno pretvorite apartman u pravu oazu za opuštanje - Funkcionalnost i udobnost su garancija za povratak gostiju
16. Mart 2023
Kraj zime se približava, topli i sunčani dani nam ubrzo stižu, ali i nadolazeći...
Hotelijerstvo
Accor širi prisustvo na Balkanu
08. Mart 2023
Accor, vodeća svetska grupa u oblasti ugostiteljstva, proširuje svoj portfolio u...