Na zahtev Privrednog društva "Amasis", vlasnika Miroljuba Aleksića, Vlada Srbije je 27. jula ove godine dala saglasnost o sporazumnom raskidu ugovora o kupoprodaji dela nepokretnosti imovine AD "Bukovička banja", koja sadrži nekadašnje hotele "Staro zdanje" i "Šumadiju", "Arkade", otvoreni bazen i dve pomoćne zgrade u blizini bazena. Te objekte je vlasnik hotela "Izvor" kupio pre četiri godine za 738.000 evra s namerom da celokupan kompleks rekonstruiše i otvori za goste, budući da "Staro zdanje" ne radi od 2005, "Šumadija" od 2010, nekadašnji restoran "Arkade" od 2011, otvoreni bazen od 1998, a dve pomoćne zgrade nisu u funkciji oko tri decenije.
Obaveza kupca je bila da obnovi ove hotele, koji imaju status kulturnog dobra i da izgradi novi hotel - depadans hotela "Izvor", čime bi bili stvoreni najsavremeniji uslovi za razvoj kongresnog turizma u Aranđelovcu. To se, međutim, nije ostvarilo, jer je, prema rečima Aleksića, lokalna samouprava permanentno kočila sve što je bilo u njenoj nadležnosti, a tiče se, pre svega, izdavanja građevinske dozvole, bez koje investitor nije hteo da počne radove.
Kap koja je, kako tvrdi, prevršila meru bila je odluka o izradi plana detaljne regulacije Spomenika prirode "Park Bukovička banja", koju je opština donela maja 2013. godine, ali ni posle tri godine nije izvesno kada će taj plan biti završen. Investitor nije mogao više da čeka, pa je uz saglasnost Vlade Srbije odlučio da raskine ugovor, rekao je za "Politiku" Miroljub Aleksić.
- Od trenutka kupovine, do raskida ugovora, nije postojala nikakva volja u lokalnoj samoupravi za stvaranje uslova kako bi ruinirani objekti bili rekonstruisani i stavljeni u funkciju. Tako bi na najbolji način bio iskorišćen zamah, koji je napravio hotel "Izvor" sa akva-parkom, koji je vratio status banje Bukovičkoj banji. Iako je Vlada Srbije proglasila ovu investiciju od nacionalnog značaja, usvojila pet zaključaka i izmenila uredbu, čime su stvoreni uslovi za realizaciju i ispunjenje ugovora, sve je to nailazilo na opstrukciju od strane vodećih ljudi u lokalu - ističe Aleksić.
Čelnici Aranđelovca, prema njegovim rečima, stalno su ponavljali kako je moglo da se gradi od prvog dana, ali dozvole za dogradnju postojećih i izgradnju novog hotela nije bilo moguće dobiti bez plana detaljne regulacije, kojeg nema ni posle četiri godine. Bilo je, navodi, raznih opstrukcija, pa je lokalna uprava davala i rešenja za rekonstrukciju objekata u parku, a kotlarnica koja je u javnoj svojini opštine ustupljena je na korišćenje drugom pravnom licu, iako su svi znali da je taj objekat predviđen kao jedinstveni deo novog hotela.
- Iako više od godinu dana nismo mogli da uđemo u posed kupljenih objekata, redovno su nam stizali porez na imovinu i ekološku taksu, a obećali su nam da ćemo biti oslobođeni svih tih plaćanja, i da će skupština doneti takvu odluku što je normalno za spomenik kulture, a i objekti nisu bili u funkciji kada smo ih kupili. Ovo je zaista jedinstven slučaj da opštinski čelnici ignorišu odluke vlade, i da je zbog nesposobnosti lokalne samouprave vlada morala da raskine ugovor o prodaji ruiniranih i devastiranih spomenika kulture, otera investitora i vrati sredstva kupcu - izjavio je Aleksić.
Dragan Todorović, direktor privrednog društva "Staro zdanje", koje je osnovano 2012. godine radi realizacije ugovora o kupoprodaji, za propast investicije koja je trebalo da preporodi Aranđelovac i Bukovičku banju takođe optužuje opštinske čelnike.
- U privatizaciji hotela "Izvor" 2003. godine privukli smo najozbiljnijeg investitora koji je u rekonstrukciju uložio 330 puta više novca od obaveznog ulaganja. Međutim, ni uloženih 50 miliona evra u "Izvor", kao i ocena da je ovo najuspešnija privatizacija u hotelijerstvu na području istočne Evrope, nije bila dovoljna za formiranje pozitivnih stavova predstavnika lokalne vlasti u vezi s rekonstrukcijom "Starog zdanja" i "Šumadije", kao i izgradnjom novog hotela. Zbog toga što su predstavnicima lokalne vlasti bili preči lični interesi od opštih, desilo se da za četiri godine nismo mogli da dobijemo građevinske dozvole - navodi Todorović.
On naglašava da je "mnogima bilo važnije ko će koga i gde zaposliti, ko će gde i kod koga obezbediti besplatne ručkove, ko će s kim i kakve poslovne kombinacije napraviti po sistemu: ja tebi asfalt - ti meni ugostiteljske usluge, ti meni gratis smeštaj - a ne moraš da plaćaš porez, niti boravišnu taksu", i slično... Predstavnici lokalne vlasti, dodaje, nisu hteli da potpišu ni protokol o zajedničkom rešavanju problema radi dobijanja građevinske dozvole, iako je na inicijativu Vlade Srbije i nadležnog ministarstva održan sastanak u vladi, gde je konstatovano da bi protokol omogućio brži početak rekonstrukcije i da je potpuno prihvatljiv.
- Kada smo uz podršku vlade uspeli da izmenimo uredbu, kojom je avgusta prošle godine ukinuta zaštita na delu parka kao spomenika prirode, onda je opština, mimo zakona, dodelila izradu plana detaljne regulacije lokalnoj firmi "Infoplan", koja je ponudila 13 puta višu cenu. Kada je republička komisija poništila opštinsku odluku, onda su bili prinuđeni da izradu planova povere Zavodu za urbanizam u Nišu, koji je ponudio 13 puta nižu cenu. Možemo tek da zamislimo kakva će ujdurma da nastane kada posle plana detaljne regulacije, kao i urbanističkog projekta i plana preparcelacije, na red bude došlo i regulisanje vlasništva na delu zemljišta od oko 2,8 hektara koje je izuzeto od zaštite. To što je osnovni, zakonski, preduslov za dobijanje građevinske dozvole upravo podnošenje dokaza o rešenim imovinskim odnosima na zemljištu lokalne rukovodioce mnogo ne zanima, kao ni to što smo u protekle četiri godine imali troškove od oko 150.000 evra, od poreskih obaveza do izrade projektne dokumentacije - objašnjava Todorović.
Kako bi se čula i druga strana, "Politika" se obratila predsedniku opštine Aranđelovac Bojanu Radoviću, koji je pre tri dana odbio razgovor s obrazloženjem da je bio na putu i da mu treba vremena da pročita odluku vlade o raskidu ugovora. Međutim, ni juče nije bio raspoložen za razgovor, objašnjavajući da "nije sada vreme za tu temu i da ne može o tome da govori". Rekao je i da bi trebalo prvo da vidi šta je Aleksić izjavio, pa tek onda da iznese svoj stav.
Autor: Ljiljana Stojanović
Izvor: Politika