Najveći problemi hotelijera nelojalna konkurencija i manjak obučenih kadrova

07. Decembar 2015

Poslovno udruženje hotelsko ugostiteljske privrede - HORES organizovalo je od 26. do 28. novembra 2015. godine na Zlatiboru jubilarni 10. međunarodni naučno-stručni simpozijum pod pokroviteljstvom Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Tomislav Momirović, predsednik skupštine HORES, izrazio je iskrenu zahvalnost svim učesnicima skupa i rekao da veruje da ovakvi susreti veoma doprinose daljem razvoju turizma u Srbiji. Želja HORES-a bila je da se i na ovom simpozijumu pojave eminentni naučni radnici i ugledni privrednici iz zemlje i regiona, koji će svojim prisustvom učiniti skup sadržajnim i kvalitetnijim, što će doprineti afirmaciji ove delatnosti.

Učesnicima na simpozijumu posebnu pažnju privukao je panel - '"Šta muči srpske hotelijere?", na kome su govornici bili poznati poslovni ljudi iz hotelske industrije: Ivan Vitorović, izvršni direktor "Mona hotel management"-a, Aleksandar Vasilijević, generalni direktor hotela "Falkensteiner" u Beogradu, i Nikola Avram, generalni direktor "MK Mountain Resort Kopaonik", dok je moderator bio prof. dr Goran Petković sa Ekonomskog fakulteta iz Beograda.

Kao problem su postavljena pitanja neophodnosti jačanja saradnje javnih i privatnih institucija, uz osvrt na potrebu za koordinacijom promotivnih nastupa između nacionalnih, odnosno lokalnih turističkih organizacija i hotela. Govorilo se i o aktuelnom pitanju nelojalne konkurencije u državnom i privatnom sektoru, gde je posebno izražen problem nelojalne konkurencije u vidu državnih hotela koji dobijaju subvencije dok u isto vreme pružaju svoje usluge trećim licima na tržištu. Drugi vid nelojalne konkurencije čini privatni, neregistrovani smeštaj koji ne plaća porez državi.

Kao treći izazov, diskutovano je o neadekvatnoj edukaciji i praksi za učenike i studente turizma i hotelijerstva i o neusklađenosti obrazovnog sistema sa realnim potrebama tržišta.

Panelisti i učesnici simpozijuma saglasili su se da je neophodno jačanje saradnje Turističke organizacije Srbije i hotelijera i njihov koordiniran nastup na inostranim tržištima u cilju što boljih rezultata. Takođe, zaključeno je da postoji potreba da se državni hoteli opredele da li će dobijati subvencije i raditi na zatvorenim tržištima za potrebe osnivača ili će se opredeliti za tržišnu ekonomiju bez dobijanja subvencija, a neophodno je i jačanje kontrole rada neregistrovanog privatnog smeštaja kroz nadležne institucije, kao i pokretanje inicijative da se neregistrovani privatni smeštaj ukloni sa internet rezervacionih sistema. Kada je reč o obrazovanju kadrova, naglašena je potreba za stvaranjem nove platforme za program edukacije u hotelijerstvu u saradnji resornog ministarstva prosvete i turizma s jedne strane i škola, fakulteta i privatnog sektora sa druge.
Izvor: Ekapija
 

Komentara (0)

Povezane vesti

Hotelijerstvo
Hotelu Tornik na Zlatiboru priznanje za najbolji hotel u Srbiji
17. Decembar 2024
U Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu 16. decembra po prvi put održana je svečana dodela...
Hotelijerstvo
The Bristol Belgrade: Simbol prestonice blista novim sjajem
27. Novembar 2024
Nakon više od dve i po godine temeljne restauracije, hotel Bristol uskoro ponovo otvara...
Hotelijerstvo
Hotel St. Regis Beograd otvorio svoja vrata za prve goste
01. Novembar 2024
Hotel St. Regis Beograd juče je otvorio vrata za prve goste. Ovaj prestižni brend, koji...
Hotelijerstvo
„Nišiama Onsen Keiunkan“ – najstariji hotel na svetu
17. Oktobar 2024
Japanski rizort „Nišiama Onsen Keiunkan“, japanski rizort u blizini planine...