U Muzeju Vojvodine počinje 3D digitalizacija kulturnog nasleđa

05. January 2021
Ilustracija, foto: Pixabay
Ilustracija, foto: Pixabay

Tim Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada sa Katedre za animaciju u inženjerstvu Departmana za opšte discipline u tehnici i Centra za digitalni dizajn Departmana za arhitekturu trenutno sarađuje sa Muzejom Vojvodine na snimanju i 3D digitalizaciji odabranih objekata iz Antičke i Epirgrafske zbirke ovog muzeja.

Ovaj vid digitalizacije veoma je značajan za arhiviranje podataka, analizu i  promociju u oblasti kulturnog nasleđa, a jedan od načina za prikupljanje podataka je kreiranje detaljnih i 3D modela visoke tačnosti korišćenjem fotografija, navedeno je na sajtu fakulteta.

Rezultat ovakvog pristupa su 3D modeli visoke tačnosti koji sadrže veliku količinu detalja i realistične teksture. Prikupljanje podataka putem fotografija i automatizacija u procesu određivanja položaja tačaka i teksturisanja modela ima za posledicu uštedu vremena uz povećanje kvaliteta.

Tako su, u okviru saradnje FTN-a i Muzeja Vojvodine, napravljeni 3D modeli Nadgrobnog spomenika od belog mermera, Nadgrobne ploče od sivog krečnjaka, Počasne baze podignute u čast impreatora Valerijana, Votivna ara M. Antonija Prokulijana i Kalotasta zdela terra sigilata.  

Predmeti i spomenici iz zbirki Muzeja Vojvodine značajno su svedočanstvo rimskog prisustva na našim prostorima i predstavljaju važan izvor za proučavanje kulturnih obrazaca karakterističnih za kraj klasične i početak kasne antike - religijske i pogrebne prakse, trgovinskih veza, odnosno zanatskih dometa. Ovi predmeti su odabrani kao reprezentativni primerci svoje vrste, kako po umetničkim - zanatskim odlikama, tako i po stepenu očuvanosti.

U nastavku saradnje planira se kreiranje virtuelnog muzeja kroz aplikaciju koja će se pokretati u veb-brauzeru. Posetilac virtuelnog muzeja moći će da se kreće kroz prostor slično kao u video-igri i za svaki objekat moći će da odabere teksture, odnosno da vidi objekat kako sada izgleda ili kako je izgledao ranije, kao i da dobije dodatne informacije o objektu klikom na odgovarajući link.

Osim primene modelovanja na osnovu slika u oblasti kulturnog nasleđa, radi se i na razvoju strategije za standardizaciju kreiranja fotogrametrijskih 3D digitalnih objekata gde kreiramo okvir koji odgovara prikupljanju i skladištenju podataka, uzimajući u obzir realne mogućnosti i probleme.

Ukupan rezultat projekta pružiće osnovne standarde za prikupljanje podataka i bazu na osnovu koje se mogu preduzeti adekvatni koraci ka standardizaciji i sprovođenju kreiranja fotogrametrijskih 3D digitalnih objekata u ustanovama kulture, dodaje se. Projekti su realizovani pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Virutelnu izložbu  "Rimsko nasleđe u 3D", koja je jedan od rezultata projekta saradnje sa Muzejom Vojvodine, možete pogledati OVDE.


Izvor: eKapija

Comments (0)

Connected news

Tourism
TOB otvorio nautičku sezonu
20. March 2023
Uplovljavanjem broda „Viking life”, sa 176 gostiju iz SAD na pristanište...
Tourism
EU poklanja 35.000 karata za putovanje mladima
20. March 2023
Evropska komisija je najavila novi krug programa DiscoverEu (Otkrij Evropu) u kojem će mladim...
Tourism
Povodom otvaranja nove sezone, besplatan ulaz u Keltsko selo u Inđiji
17. March 2023
Nova sezona u turističkom kompleksu Keltsko selo počinje u subotu 18. marta, a tim povodom...
Tourism
Air Serbia širi poslovanje u Nišu
17. March 2023
Posle izuzetno dobrog odziva na nedavno završenom konkursu za nove agente kontakt centra...