Rekonstrukcija Franjevačkog samostana u Baču, koja je trajala dve godine, završena je pred sam kraj 2018. Zdanje, koje je podignuto 1169. godine, obnovljeno je s ciljem da uz verske, ponudi i kulturno-obrazovne sadržaje. Kustos Muzejske jedinice “Vekovi Bača” Vesna Glavočević kaže da je samostan potpuno građevinski rehabilitovan, pri čemu nije narušena njegova autentičnost.
- Potpuno su obnovljeni krov i fasada na svim delovima kompleksa, uključujući i zvonik. Postavljene su nove električne i vodovodne instalacije, kanalizaciona i gromobranska mreža, podne ploče i rasveta po hodnicima. Uvedeno je podno grejanje, zamenjena stolarija i pojačana protivpožarna i protivprovalna zaštita - navela je Glavočevićeva.
Dodatni razlog za ugradnju video-nadzora bio je razbojništvo u samostanu pre dve godine, kad su ukradene vredne crkvene relikvije, skinuta pozlata sa ikone Radosne Gospe Bačke i teže povređen opat Josip Špehar.
Za više od tri decenije, koliko je prisutan u samostanu, Špehar je prikupio veliku količinu šokačkog etno-materijala, koji će biti izložen u novom muzejskom prostoru, uređenom na 260 kvadratnih metara, što je takođe rezultat rekonstrukcije.
- U tri sobe budućeg muzeja predviđeno je da budu predstavljeni arheološki, etnološki i verski predmeti. Na postavci, koja bi trebalo da bude otvorena na proleće, rade stručnjaci Muzeja Vojvodine, Etnografskog muzeja u Beogradu i Ministarstva kulture Hrvatske - rekla je Glavočevićeva.
U planu je da se u dvorištu napravi arheološki park, koji će biti otvoren za turiste. U njemu će biti eksponati iz omanje crkve, radionice i podruma, koje je otkrio arheolog Nebojša Stanojev.
- Podrum je bio vinski, a crkvica je bila i nekropola, jer je u njoj obavljano sahranjivanje. Radionica je služila za gleđosanje crepa kojim je bila pokrivena glavna (i sadašnja) crkva Uznesenja Marijinog - pojasnila je kustos Muzejske jedinice.
Za otvaranje samostana prema široj zajednici novu namenu dobiće i trpezarijuza monahe, u kojoj će se održavati seminari, predavanja i radionice.
Rekonstrukciju Franjevačkog samostana omogućila je EU, koja je za radove izdvojila 890.000 evra, a još 89.000 evra obezbedila je naša država, iz republičkog i pokrajinskog fonda. EU je svrstala samostan u Baču među 26 lokaliteta jugoistočne Evrope, koji zaslužuju da budu zaštićeni.
Izvor: Novosti