Građanima Srbije i svim korisnicima javnog prevoza grada Beograda dostupni su na Google mapi podaci o svim gradskim linijama, redu vožnje, lokacijama stajališta, trasama i cenama karata u javnom saobraćaju.
Kroz projekat „Otvoreni podaci – otvorene mogućnosti“ kojim rukovodi Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu u partnerstvu sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a uz podršku Fonda za dobru upravu Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Svetske banke, postignuti su značajni rezultati u otvaranju podataka u prethodne dve i po godine.
Jedan od rezultata ovog projekta je i otvaranje podataka o javnom prevozu u Nišu, Kragujevcu, Užicu i Subotici u formatu koji je standard za ovu vrstu podataka i njihova upotreba na Google mapama. Od juče je i javni prevoz grada Beograda dostupan u ovom formatu.
- Otvaranje podataka javnog prevoza grada Beograda na Google mapi omogućava jednostavnije snalaženje i planiranje putovanja potencijalnim putnicima, korisnicima javnog gradskog prevoza, a pre svega Beograđanima. U ovom trenutku otvoreni su statički podaci iz rasporeda vožnje. Zajedno sa Sekretarijatom za saobraćaj grada Beograda planiramo i otvaranje dinamičkih podataka i tada će se na Google mapama pokazivati polasci u realnom vremenu ukoliko zbog npr. saobraćajnih gužvi dođe po pomeranja reda vožnje - istakao je doc. dr Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.
Uključivanje gradova Srbije u „Google Transit“ program sprovedeno je u saradnji sa inicijativom „Digitalna Srbija“, koja je kroz kampanju „Budimo pametni“ prikupila predloge građana za korisna digitalna rešenja koja bi trebalo uvesti u našu zemlju. Jedno od izabranih rešenja za realizaciju je upravo uključivanje sistema javnog prevoza u najpopularniji internet servis za navigaciju – Google mape. U narednom periodu plan je da se na mapama nađe i Beovoz, kao i noćne linije.
- Kancelarija nastavlja svoje aktivnosti u oblasti otvaranja podataka kroz saradnju sa organima na državnom i lokalnom nivou i smatramo da će nastavak projekta obezbediti bolju održivost postignutih rezultata i još veće koristi za građane Srbije - dodao je direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu doc. dr Mihailo Jovanović.
GTFS (eng. The General Transit Feed Specification) format je otvoreni standard za razmenu podataka linija javnog prevoza, geografskih kao i tarifnih informacija koji omogućava jednostavnije snalaženje i planiranje putovanja potencijalnim putnicima, korisnicima javnog gradskog prevoza.
Funkcioniše tako što je potrebno da korisnik unese početno i krajnje odredište, koja ne moraju da budu na trasi linija javnog prevoza, a Google Maps aplikacija će predložiti optimalnu trasu sa detaljnim uputstvima kako realizovati putovanje javnim prevozom : kako stići do stajališta, za koliko stiže vozilo javnog prevoza, koliko stajališta putnik treba da se vozi, na kom stajalištu da siđe i kako da dođe do odredišta, kao i koliko je planirano vreme putovanja.
Izvor: Danas