Predstavnici turizmološke struke i Udruženja receptivnih agencija uputili su danas otvoreno pismo Ministru trgovine, turizma i telekomunikacija Rasimu Ljajiću u kojem iznose razloge zašto je izgradnja gondole iz ugla održivog razvoja turizma u Beogradu i Srbiji.
U pismu se navodi da projekat izgradnje gondole, koji se sa preko 10 miliona evra većinski finansira iz budžeta ovog ministarstva, nije u skladu sa usvojenom Strategijom razvoja turizma u Republici Srbiji koja podrazumeva “efikasniju i sveobuhvatniju zaštitu zaštićenih prirodnih i kulturnih dobara”.
Takođe, potpisnici pisma navode i da ovako velika investicija „u samom centru Beograda koji je u pogledu turističke infrastrukture već najrazvijenija i najposećenija destinacija u zemlji, dodatno stavlja u senku sve druge destinacije za koje su kapitalne investicije od presudnog značaja“ i ukazuju da se time dodatno narušava ravnomeran ekonomski razvoj u našoj zemlji.
Osim toga, zameraju Ministarstvu što prilikom odlučivanja o ovom projektu nije sprovedena i objavljena temeljna i opsežna studija opravdanosti, niti je u proces odlučivanja uključena turizmološka struka i predstavnici turističkog sektora.
Kao posledica toga, iz ugla organizacije turističkih kretanja i poseta, potpisnici tvrde da bi eventualna izgradnja gondole onemogućila da turističke grupe uživaju u pogledu kako sa Kalemegdana i na Kalemegdan. Kao što navode, „taj pogled čini suštinski deo doživljaja posetilaca našeg glavnog grada jer se na tom mestu najbolje vidi geografski položaj i duh mesta. Radovima, a kasnije i samim postojanjem stanice gondole, ukupni doživljaj posetilaca našeg glavnog grada će biti znatno umanjen.“
U pismu upozoravaju da bi projekat gondole zapravo mogao da smanji prihode od turizma. Dolazak turista do Ušća i njihov brz prevoz do Beogradske tvrđave i nazad do autobusa ne bi trebalo da bude cilj bilo koje dobro planirane politike turističkog razvoja. To potencijalno može značiti da će turisti zapravo skratiti boravak u Beogradu, zaobići čitav niz ulica, predela i ponuda i samim tim smanjiti i potrošnju u gradu. Dok se gradovi širom sveta trude da zadrže turiste što duže, čelnici grada i Ministarstva im pomažu da što pre odu na neku narednu destinaciju u regionu.“
Potpisnici pisma nadležnom ministru zaključuju da „ulaganje u izgradnju gondole ne samo da ima upitan značaj za održivi razvoj turizma, već ga može u značajnoj meri i sputati“. Zbog toga, oni traže od Ministra da preispita odluku o finansiranju projekta gondole; da upozna javnost sa argumentima za i protiv ovog projekta i uključi struku u donošenje odluka o izgradnji turističke infrastrukture.
Ovo pismo, jedno je u nizu pisama nadležnim organima koje su stručnjaci iz oblasti kulturnog nasleđa, arhitekture, arheologije, turizma, urbanizma i zaštite životne sredina u poslednjih nekoliko nedelja uputili nadležnim ministarstvima, zavodima za zaštitu i lokalnim vlastima u kojima se protive izgradnji gondole.