"Prvih 50 godina" Udruženja banja Srbije

23. June 2020
Foto: Naslovna strana monografije
Foto: Naslovna strana monografije

Povodom 50 godina rada Udruženja banja Srbije objavljena je monografija "Prvih 50 godina".

- Želeli smo da na jednom mestu sakupimo činjenice o tome kako smo nastali, ko nas je i zašto osnovao, šta smo radili i čemu smo stremili, šta smo planirali, šta smo od planiranog uradili a šta nismo. I zašto nismo. Da se zna i zapamti kako su nastajale i razvijale se naše banje. Kraće, želeli smo da prikažemo istorijat Udruženja i rada naših članova. Međutim, ovo što smo dobili, priznajem, nismo planirali – to je knjiga koja odiše istorijom, tradicijom, entuzijazmom, ambicijom, ponosom i ljubavlju prema poslu koji svi mi u banjama i za banje obavljamo - navodi se u uvodniku monografije. 

Sadržaj monografije je podeljen na tri dela. U prvom delu predstavljena su sećanja funkcionera–veterana i spoljnih saradnika Udruženja. Tako su autori izrazili poštovanje osnivačima i saradnicima, kao i svi onima koji su dobrovoljno učestvovali u radu udruženja.

Drugi deo knjige predstavlja omaž vizionarima koji su osnovali udruženje i sa nesebičnim entuzijazmom učestvovali u radu njegovih organa i tela – mnogi od njih i nekoliko decenija. Ovaj deo monografije sadrži najvažnije aktivnosti na domaćem i međunarodnom planu. Saznaćete više o tome kako je udruženje promovisalo naše banje, o Berzi banja, učešćima na Beogradskom i Novosadskom sajmu turizma. Objašnjava se zašto i koliko dugo je udruženje branilo (i još uvek brani) stav da prodaja zdravstvenih ustanova u banjama nije uslov za napredak banjskog turizma, kako je sa kolegama iz regiona, godinama unazad, širilo priču o jedinstvenim banjama u Evropi – banjama Balkana, i još mnogo toga. Predstavljanje perioda od osnivanja Udruženja do 2006. godine uspešno je priredila bivša sekretarka udruženja Ljubica Ivanović, koja je ceo radni vek provela u Udruženju.

Treći deo ima višestruku ulogu. Prikazom razvoja banja Srbije kroz vekove (ušli smo u treći vek korišćenja naših lekovitih izvora!) ostavljaju se dokazi trajanja najstarijeg i do druge polovine XX veka jedinog segmenta srpskog turizma. Uporedo se razvijala i srpska balneologija – grana medicine koja ispituje blagotvorni uticaj prirodnog lekovitog faktora na ljudski organizam.

- Posle godinu i po dana rada na ovom izdanju zahvalnost upućujemo onima koji su nam finansijski pomogli – članovima Udruženja i Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije. Za veliki trud uložen u nimalo lak posao vraćanja u neka druga vremena zahvaljujemo svima koji su ta sećanja i napisali – zaključuje Vladan Vešković, sekretar Udruženja banja Srbije.

Comments (0)

Connected news

Others
U bečkom muzeju dela okačena ukoso
22. March 2023
Muzej Leopold u Beču je okačio odabrana dela Klimta, Šilea i drugih umetnika ukoso kako...
Others
Bečki zoološki vrt 20 godina gaji velike pande
16. March 2023
Nedavno je Bečki zoološki vrt Šenbrun obeležio 20 godina saradnje u zajedničkom...
Others
Raspisan javni poziv za najlepšu fotografiju Zemuna
13. March 2023
Opština Zemun raspisala je javni poziv za izbor najlepše fotografije Zemuna za...
Others
Beograd dobija muzej posvećen ženama?
06. March 2023
Ministarka kulture i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković...