Tašmajdanske pećine postaju nova turistička atrakcija Beograda?

20. September 2019
Tašmajdanske pećine postaju nova turistička atrakcija Beograda?

Srpska prestonica će u najskorije vreme dobiti još jednu turističku aktrakciju, obećao je Zoran Radojčić, gradonačelnik Beograda, posle posete tašmajdanskih pećina.

Piramida u srcu grada, Karađorđeva skrivnica, nacistički štab, kamenolom, noćni klub, groblje viđenijih Beograđana, ledara kojom je zapregama razvožen led u beogradske kafane - tašmajdanske pećine su riznica zanimljivih priča i događaja koji su se ovde odigrali. Zoran Nikolić i Vidoje Golubović, autori bestselera "Beograd ispod Beograda", ugostili su juče gradonačelnika Beograda i proveli kroz podzemlje grada.

Tri ogromne prostorije u kojima su se nalazili kamenolom, pećina stara nekoliko miliona godina, štab Aleksandera fon Lera i spavaonice za nemačke vojnike, ali i svlačionice za sportiste, fabrika leda i scenografija za nekoliko filmova, samo su neka od mesta koja je video gradonačlnik.

- Poslednja prostorija, ogromna pećina, nalazi se ispod kafane "Šansa" i tu je bilo Staro groblje na kojem su sahranjivani ugledni Beograđani poput Ilije Kolarca i Đure Jakšića - kaže Zoran Nikolić, književnik i novinar "Večernjih Novosti".- Prostor je poput ogromne kupe, a speleolozi naslućuju da postoji i izlaz kod Pravnog fakulteta. Ovde je propalo Staro groblje i kosti su se rasule, pa prostor ima posebnu atmosferu i krije mnoge tajne priče. Iznad su, prema beleškama hroničara, spaljene mošti Svetog Save, jer se tu nalazio Mali Vračar.

I još mnogo toga doznaće Beograđani i turisti kada se prostor uredi za posetioce. Nažalost, nemački ventilacioni sistem "orkan" odnela je sovjetska vojska, a sva instalacija i toaleti su pokradeni.

- Postoji idejno rešenje, a Zoran i Vidoje su osmislili priču zanimljivu za posetioce, pa je na meni da uradim sve što mogu da ovaj prostor počnu da posećuju Beograđani i gosti - kaže Radojčić.- Uradićemo studiju izvodljivosti i finanasijsku konstrukciju. Prvo ćemo reširi bezbednost prostora i uvesti instalacije. Građevinsko-arhitektonski deo mora da bude ukomponovan u čitavu priču.

U stenu današnjeg Tašmajdana pre 13,5 miliona godina udarali su poslednji talasi Panonskog mora.

Rimljani su pre dva milenijuma tu napravili kamenolom od kojeg je izgrađen Singidunum. Turci su dali ime Tašmajdan (kamen-rudnik), a odavde je Ilija Kolara vadio šalitru, neophodan sastojak za izradu baruta. Tu su se skrivali ustanici i Beograđani u Prvom svetskom ratu, a ovde je bilo i nacističko sklonište za Komandu za jugostok.

A. Mikata

Izvor: Novosti

Comments (0)

Connected news

Tourism
Na Jahorini uređena pešačka staza duga 16km
02. October 2023
 Povodom Svetskog dana turizma u sredu je na Jahorini otvorena pešačka staza...
Tourism
Air Serbia uvodi letove između Beograda i Porta
29. September 2023
Er Srbija će od 10. novembra 2023. godine uspostaviti direktne letove između Beograda i Porta...
Tourism
TOS obeležio Svetski dan turizma na Turističkom forumu Srbije u Nišu
27. September 2023
Svetski dan turizma, koji se u međunarodnoj turističkoj zajednici proslavlja 27. septembra,...
Tourism
Nova oaza za ljubitelje pešačenja – Vlasina bogatija za 47 km uređenih staza
25. September 2023
Turistička ponuda zaštićenog područja Vlasine bogatija je za 47 kilometara obnovljenih...