Simboli Zemuna, tvrđava i kula na Gardošu, biće obnovljeni do leta. Na ovoj turističkoj atrakciji, koja se uzdiže iznad Dunava, majstori trenutno vredno rade po idejnom projektu restauracije koju je uradio Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda. Prema rečima nadležnih iz Opštine Zemun, radiće se u dve faze.
- Prva faza podrazumeva obnovu porušene jugoistočne kule sa istočnim zidom i pripadajućom terasom bedema, odnosno citadelom, dok će se u narednoj etapi rekonstruisati severoistočna, jugozapadna i severozapadna kula sa severnim, zapadnim i južnim zidom - kažu, za "Novosti", iz ove lokalne samouprave. - Vrednost radova je 34 miliona dinara. U tu svrhu Ministarstvo pravde obezbedilo je 13 miliona dinara, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija 12 miliona, a Grad Beograd oko 10 miliona.
Nekadašnji zamak u obliku četvorougla, sa po jednom kružnom kulom na svakoj strani, do danas je sačuvan u delovima spoljnih zidova i kula u visinu do dva metra. Ruševine tvrđave, sa zidovima od lomljenog kamena koji su obloženi opekom u krečnom malteru predstavljaju najstarije ostatke vekovnog Zemuna.
Osim na tvrđavi, radi se i na rekonstrukciji i restauraciji stepeništa koje se prostire iz Lagumske ulice do Gardoške terase i deo je starog zemunskog jezgra. Opštinari kažu da je, na inicijativu građana kroz projekat "Da se radi i gradi po tvom", iz budžeta ove prestoničke lokalne samouprave izdvojeno skoro 10 miliona dinara.
Jedan krak stepeništa pruža se od Milenijumske kule do Ulice visoke, drugi od Ulice visoke do Ulice stare, a treće od Ulice stare do Gardoške. Svi se trudimo da se u narednom periodu obnove najvažnije turističke tačke kako bi u najboljem svetlu predstavile potencijale Zemuna.
Gardošku kulu sagradila je tadašnja mađarska vlast 1896. godine, kako bi obeležila milenijumsku godišnjicu državnosti i pripajanje ovih krajeva Ugarskoj.
Ova lepotica, nekada osmatračnica a danas vidikovac, visoka je 35 metara.
Izvor: Novosti