Na osnovu Studije zaštite predela izuzetnih odlika, koji je izradio Zavod za zaštitu prirode Srbije, ispunjeni su uslovi da se planina Cer zaštiti kao prirodno područje prve kategorije.
Ovim će biti zaštićeno područje Cera koje se nalazi na teritorijama gradova Šabac i Loznica, u ukupnoj površini od 6.260 hektara, odnosno 62,6 kvadratnih kilometara.
Po vlasništvu Cer najviše pripada državi 65 odsto, 25 odsto je u privatno, a 12 odsto u vlasništvu SPC. Cer se inače proteže 25 kilometara u dužini i pet kilometar u širini, sa najvišim vrhom od 687 metara. Za razliku od drugih krajeva Srbije, gde je pošumljenost oko 30 odsto, Cer je pošumljen na oko 70 odsto površine.
Ovo je značajan korak da se Cer zaštiti kao predeo izuzetnih odlika i sačuva za buduća pokoljenja. Raznovrstan biodiverzitet privlačan je i pogodan za terenska istraživanja, ali tek u poslednje vreme ovde su prisutne naučnoistraživačke grupe. Tako se Cer nalazi na migratornom putu ptica selica, a svoja staništa ovde imaju tri zaštićene vrste: seoski detlić, šumska ševa i ruski svračak kao i orao mišar.
Od životinjskih vrsta prisutnija je lisica, divlja svinja, zec i srna, a izuzetno pogodno stanište je za šarenog daždevnjaka.
– Cer je biogeografski veoma zanimljiv i osim raznovrsnog biljnog i životinjskog sveta planina je veoma pristupačna i pogodna je za istraživanja. Dolazimo najmanje tri puta godišnje kako bismo obuhvatili svaki aspekt vegetacije biljaka i kretanja životinja u planini. Cer je bio jedna od najmanje istraženih planina pre nego što su započeta istraživanja 2012. godine. Svaki podatak koji sakupimo na terenu je od izuzetnog značaja za procenu biodiverziteta, naročito u formiranju nove evropske ekološke mreže Natura 2000. Cilj je obuhvatanje svih značajnih područja za očuvanje staništa određenih vrsta koje se tu nalaze, istakao je Marko Maričić, član NISBE „Josif Pančić“ za šabački Glas Podrinja.
Izvor: Danas