Banja Rusanda: U planu izgradnja geotermalne elektrane, hotela, spa centra, akva parka...

21. August 2019
Ilustracija, foto: pixabay
Ilustracija, foto: pixabay

Mogućnost izgradnje termoelektrane na osnovu potencijala geotermalnih izvora banje Rusanda, mogla bi da ima izuzetno veliki značaj za žitelje sela Melenci. Interes za ulaganje u banju pokazala je izraelska kompanija Aviv arlon.

Naime, sasanak o mogućoj izgradnji termoelektrane iniciralo je rukovodstvo banje Rusanda u Melencima, jer je ovaj potez bogat geotermalnim izvorima i traže se mogućnosti za privlačenje kvalitetnog investitora.

- Uskoro će biti završen plan detaljne regulacije banje Rusande, kojim je predviđena izgradnja hotela i sportskog centra i isto tako inoviranje postojećih objekata. Da bi sve to jednog dana moglo da zaživi neophodna je energija - rekla je za RTV Zorica Ćulibrk, direktorka banje Rusanda.

U Vojvodini, inače, još ne postoji nijedna termoelektrana koja funkcioniše na bazi geotermalnih izvora, te bi ovo bila prva.

Veliku korist od toga imalo bi i samo selo.

 - Postrojenje koje bi se ovde napravilo bilo bi veoma značajno za razvoj banje, izgradnju spa centra, akva parka, za grejanje samog sela. To bi bilo prvo selo koje bi na ovaj način podigao kvalitet stanovanja - kaže Duško Radišić, pomoćnik gradonačelnika Zrenjanina.

Izraelska kompanija Aviv arlon trenutno radi na studiji slučaja radi i istraživanju eventualnih kapaciteta i iskoristivosti elektrane.

- Oduševljeni smo potencijalom geotermalnih izvora koji ovde postoje. Mi smo zainteresovani da investiramo i pomognemo ovaj projekat, ali nećemo biti većinski investitor - rekao je Inon Ramon, predstavnik izraelske kompanije.

Izvor: RTV / eKapija

Comments (0)

Connected news

Tourism
Na Jahorini uređena pešačka staza duga 16km
02. October 2023
 Povodom Svetskog dana turizma u sredu je na Jahorini otvorena pešačka staza...
Tourism
Air Serbia uvodi letove između Beograda i Porta
29. September 2023
Er Srbija će od 10. novembra 2023. godine uspostaviti direktne letove između Beograda i Porta...
Tourism
TOS obeležio Svetski dan turizma na Turističkom forumu Srbije u Nišu
27. September 2023
Svetski dan turizma, koji se u međunarodnoj turističkoj zajednici proslavlja 27. septembra,...
Tourism
Nova oaza za ljubitelje pešačenja – Vlasina bogatija za 47 km uređenih staza
25. September 2023
Turistička ponuda zaštićenog područja Vlasine bogatija je za 47 kilometara obnovljenih...