Turista u Muzeju zaostavštine grada Vermiliona u Kanadi uspeo je "iz prve" da pogodi kombinaciju sefa koji niko nije uspeo da otvori još od druge polovine 1970-ih godina.
Stefan Mils je zapanjio radnike muzeja kada je uspeo da otključa sef pogodivši na sreću kombinaciju koja je decenijama mučila eksperte, prenosi BBC na srpskom.
U muzeju u provinciji Alberta prethodno su više puta pokušavali da otključaju stari sef - ali bez uspeha.
Muzej, koji se nalazi u staroj školskoj zgradi od cigala, sadrži kolekciju predmeta iz istorije Vermiliona, gradića sa nešto više od 4.000 stanovnika, a jedan od eksponata je i sef poreklom iz hotela Bransvik, koji je u tom gradu otvoren 1906. godine.
Veruje se da je sef kupljen 1907, a muzeju je poklonjen početkom 1990-ih kada je hotel promenio vlasništvo i bio renoviran.
Iz muzeja su prethodno tražili pomoć stručnjaka kako bi otkrili šifru, pokušavali različite kombinacije, čak su stupili u kontakt s bivšim zaposlenima u hotelu.
Mils kaže da je cela porodica "bila zaintrigirana" kada im je pokazan sef.
I drugi posetioci su se, baš kao i porodica Mils, igrali sa sefom i pokušavali da ga otvore, ali bezuspešno.
- Rekao sam vodiču da je to neverovatna vremenska kapsula i da ne znaju ni šta je unutra - rekao je Mils, koji radi kao varilac.
Kako navodi BBC, on je primetio da se brojevi kreću od 0 do 60, i odličio da proba 20-40-60.
- Tipična kombinacija, tri puta u smeru kazaljke na satu - 20 - dva puta u suprotnom smeru - 40 - jednom u smeru kazaljke na satu - 60, probao sam i otvorio se - ispričao je Mils.
U sefu, nažalost, nije bilo blaga, već stari nalog za plaćanje i blokčić za upisivanje narudžbina iz 1970-ih godina.
U blokčić je upisan račun za burger od pečuraka koji je koštao 1,5 kanadskih dolara (0.99 eura) i paklu cigareta za jedan kanadski dolar.
- Ti predmeti nemaju neku vrednost, ali nas veoma zanimaju. Daju nam ideju o tome kakvo je ovo mesto bilo 1977. i 1978. godine - rekao je vodič Tom Kiblvajt.
Verovatnoća da Mils tačno pogodi kombinaciju je mala, rekao je Džefri Rozental sa Univerziteta u Torontu i precizirao da je, prema njegovoj računici, šansa da se iz prvog pokušaja pogodi kombinacija 1 prema 216.000. Njegova kalkulacija je uzela u obzir da se brojevi na sefu kreću od 0 do 60.
On ipak ističe da neke takve brave imaju prostora za manevrisanje, a pošto je ova imala sigurnosni sistem od tri broja, Rozental je izračunao da su šanse ipak jedan prema 8.000, što je, ipak, "i dalje mala verovatnoća".
Izvor: Tanjug