Šumadijska vina dobijaju oznaku geografskog porekla

12. Novembar 2015
Ilustracija, foto: pixabay
Ilustracija, foto: pixabay

U svetu vinarstva i vinogradarstva dobijanje oznake i zaštite geografskog porekla definiše sam kvalitet i specifičnost vina i daje mu prepoznatljivi identitet. Od sledeće godine i vinarije u Šumadiji će na svojim bocama imati oznaku geografskog porekla čime će se potrošačima, van granica naše zemlje, omogućiti da prepoznaju vina iz centralne Srbije.

Kada pitate šumadijske vinare šta je vino odgovoriće vam jednostavno - vino je dete jednog podneblja. Sa idejom da svoja kvalitetna vina pozicioniraju na svetskoj vinskoj mapi i namerom da stvore prepoznatljiv brend šumadijskih vina, 14 vinarija ispunilo je kriterijume za dobijanje geografskog porekla svojih proizvoda od grožđa.

- Geografska oznaka podrazumeva da grožđe a samim tim i vino prođu određene tretmane da bi nosili geografsku oznaku. Sve se radi sa ciljem poboljšanja kvaliteta tako da krajnji potrošač, kada vidi tu geografsku oznaku, već nešto može da očekuje od tog vina, nešto što ga izdvaja u odnosu na druga vina iz drugih regija jer svaka regija ima svoju specifičnost, svaka regija daje različita vina. Šumadija je takva regija da može da da vrhunska vina. Sa ovom zaštitom mi štitimo sebe i štitimo svoja vina, regiju a samim tim i srpsko vinarstvo - kaže Nemanja Arsenijević iz vinarije "Arsenijević", selo Vinča kod Topole.

Kada proizvođači jedne regije dobiju geografsku zaštitu proizvoda njima se otvaraju mogućnosti i za razvoj drugih grana privrede. Specifičnosti jednog kraja pod određenim uslovima i kriterijumima mogu komercijalizovati sam proizvod a samim tim i kraj odakle je došao.

- Vinski turizam je sastavni deo ove priče. Šumadija kao jedna nova vinsko-turistička destinacija dobija na značaju i mi već sada ubiramo plodove našeg rada jer u vinariju "Aleksandrović" ali i u druge šumadijske vinarije, već dolaze na desetine i na stotine stranih turista. Oni tragaju za nekim novim egzotičnim mirisima i ukusima jer to su enofili, ljudi koji vole vina. Sa druge strane imamo ljude koji vole hranu, koji vole da istražuju neke nove destinacije - veli Božidar Aleksandrović iz vinarije "Aleksandrović" u Topoli.

Kombinacija plodnog zemljišta, odgovarajuće nadmorske visine i umerene klime Oplenačkom kraju pružaju idealne uslove za dobijanje kvalitetnog grožđa.

- Pored jako specifičnog istorijskog nasleđa, koji je vezan naročito za Oplenac i za Venčačku vinogradarsku zadrugu, vina su jako prepoznatljiva po svom kvalitetu. Mi slobodno možemo da kažemo da se naša vina mogu meriti sa najboljim vinarskim regijama iz celog sveta i bez problema sa vinima iz Bordoa i drugih poznatih regija. Kao što postoje velike vinske regije poput Toskane u Italiji, poput Riohe u Španiji mi se nadamo da će i Šumadija postati jedna od prepoznatljivih regija ovog kraja. Od izuzetnog značaja je i to što će se pokrenuti i ekonomija i privreda u ovom kraju - objašnjava Dragan Reljić, upravnik kraljevske vinarije "Zadužbine kralja Petra I Karađorđevića".

U narednom periodu vinari iz Šumadije planiraju da unaprede svoju proizvodnju dobijanjem još kvalitetnijih vina, a krajnji cilj je plasman proizvoda na inostrano tržište i formiranje brenda po kome će vina iz Srbije biti prepoznatljiva.

Izvor: RTV

Komentara (0)

Povezane vesti

Restoraterstvo
Kuvari sa Mišelinovim zvezdicama pripremaju obroke za putnike Air France-a
12. Februar 2024
Ljudska čula se u kabini aviona, odnosno na visini od 10.000 metara iznad zemlje, ne...
Restoraterstvo
Održan prvi Michelin Masterclass u Srbiji
19. Januar 2024
Prestižni MICHELIN vodič, u saradnji sa Nacionalnom turističkom organizacijom Srbije, s...
Restoraterstvo
Kultna brza hrana Istanbula
28. Decembar 2023
Turska kuhinja je hvaljena na međunarodnom nivou, od restorana sa Mišelin zvezdicama do...
Restoraterstvo
Mišlenova gastronomska ekspanzija: Čak 22 restorana u novoj selekciji za 2024.
18. Decembar 2023
Treću godinu za redom svetski poznati gastronomski vodič MIŠLEN objavio je spisak...